USM 16
Resultatlista.
Datum: 2016-08-05 - 07
Plats: Vellinge IP, Vellinge
Arrangör: Heleneholms IF, IK Finish och IK Pallas
Tävlingsledare: Robert Nilsson
Senast uppdaterad: 2016-08-07, 16:02

P16 100 m Försök 1 Vind: 2,6 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Bahaa Ahmed -00 Huddinge AIS 11,25 Q
2 Elhendy Gunnarsson Adam -00 Karlskoga Friidrott 11,41 Q
3 Ngoma Glody -00 IFK Göteborg 11,58 q
4 Gustavsson Melker -00 IF Göta 11,64 q
5 Naseri Hussein -00 Haparanda SKT 11,83

P16 100 m Försök 2 Vind: 1,4 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Stenqvist Vidar -00 Täby IS 11,35 Q
2 Kristensen Isak -00 Ullevi FK 11,47 Q
3 Enhörning Carl -00 Bromma IF 11,73 q
4 Hultén Simon -00 Sävedalens AIK 11,90
5 Nahimana Sabiti -00 Hammarby IF FI 12,20
6 Fagerlin Emil -00 Trollhättans FIK 12,33

P16 100 m Försök 3 Vind: 1,9 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Chabaan Omar -00 IFK Helsingborg 11,44 Q
2 Lilja Hampus -00 Klippans FK 11,45 Q
3 Prins Felix -00 Hammarby IF FI 11,69 q
4 Ladestam Aron -00 IFK Göteborg 11,90
5 Tidestad Rasmus -00 IF Göta 12,00
6 Thunkvist Erik -00 Bromma IF 12,28

P16 100 m Försök 4 Vind: 0,9 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Kapstad Linus -00 Umedalens IF 11,44 Q
2 Sandström Emil -00 Söderhamns IF 11,50 Q
3 Ludwigs Philip -00 Danderyds SK 11,73
4 Andersson Marcus -00 Öresund FK 11,74
5 Gustafsson Ludwig -00 Falu IK 11,87

P16 100 m Semifinal 1 Vind: 4,1 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Kapstad Linus -00 Umedalens IF 10,93 Q
2 Stenqvist Vidar -00 Täby IS 11,00 Q
3 Kristensen Isak -00 Ullevi FK 11,27 q
4 Lilja Hampus -00 Klippans FK 11,37
5 Prins Felix -00 Hammarby IF FI 11,50
6 Gustavsson Melker -00 IF Göta 11,59

P16 100 m Semifinal 2 Vind: 1 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Bahaa Ahmed -00 Huddinge AIS 11,10 Q
2 Chabaan Omar -00 IFK Helsingborg 11,25 Q
3 Sandström Emil -00 Söderhamns IF 11,33 q
4 Elhendy Gunnarsson Adam -00 Karlskoga Friidrott 11,36
5 Ngoma Glody -00 IFK Göteborg 11,59
6 Enhörning Carl -00 Bromma IF 11,61

P16 100 m Final Vind: 0,8 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Kapstad Linus -00 Umedalens IF 10,89
2 Bahaa Ahmed -00 Huddinge AIS 11,07
3 Stenqvist Vidar -00 Täby IS 11,11
4 Chabaan Omar -00 IFK Helsingborg 11,14
5 Sandström Emil -00 Söderhamns IF 11,37
6 Kristensen Isak -00 Ullevi FK 11,37

P16 200 m Försök 1 Vind: -0,5 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Brorsson Ludvig -00 Falköpings FIK 23,24 Q
2 Lundkvist Mikael -00 Huddinge AIS 23,57 Q
3 Hultén Simon -00 Sävedalens AIK 24,35 q
4 Nahimana Sabiti -00 Hammarby IF FI 24,59
5 Gustafsson Ludwig -00 Falu IK 24,61

P16 200 m Försök 2 Vind: 0,2 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Elhendy Gunnarsson Adam -00 Karlskoga Friidrott 23,15 Q
2 Sandström Emil -00 Söderhamns IF 24,14 Q
3 Tidestad Rasmus -00 IF Göta 24,23 q
4 Sjöberg Axel -00 Öresund FK 24,47

P16 200 m Försök 3 Vind: -0,2 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Kristensen Isak -00 Ullevi FK 23,20 Q
2 Ngoma Glody -00 IFK Göteborg 24,08 Q
3 Zetterlund Gustav -00 KFUM Örebro 24,25 q
4 Ladestam Aron -00 IFK Göteborg 24,45
5 Hussein Mose -00 Eskilstuna FI 25,14

P16 200 m Försök 4 Vind: 0 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Stenqvist Vidar -00 Täby IS 23,12 Q
2 Lilja Hampus -00 Klippans FK 23,78 Q
3 Enhörning Carl -00 Bromma IF 23,96 q
4 Fagerlin Emil -00 Trollhättans FIK 24,51
5 Thunkvist Erik -00 Bromma IF 25,62

P16 200 m Semifinal 1 Vind: -1,4 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Stenqvist Vidar -00 Täby IS 22,93 Q
2 Brorsson Ludvig -00 Falköpings FIK 22,93 Q
3 Sandström Emil -00 Söderhamns IF 23,78
4 Enhörning Carl -00 Bromma IF 23,79
5 Lundkvist Mikael -00 Huddinge AIS 23,87
6 Hultén Simon -00 Sävedalens AIK 24,02

P16 200 m Semifinal 2 Vind: -1 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Elhendy Gunnarsson Adam -00 Karlskoga Friidrott 23,05 Q
2 Kristensen Isak -00 Ullevi FK 23,22 Q
3 Lilja Hampus -00 Klippans FK 23,56 q
4 Ngoma Glody -00 IFK Göteborg 23,69 q
5 Zetterlund Gustav -00 KFUM Örebro 24,23
6 Tidestad Rasmus -00 IF Göta 24,66

P16 200 m Final Vind: 1,3 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Stenqvist Vidar -00 Täby IS 22,50
2 Brorsson Ludvig -00 Falköpings FIK 22,87
3 Elhendy Gunnarsson Adam -00 Karlskoga Friidrott 22,94
4 Kristensen Isak -00 Ullevi FK 23,06
5 Ngoma Glody -00 IFK Göteborg 23,59
6 Lilja Hampus -00 Klippans FK 23,75

P16 400 m Försök 1 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Hussein Mose -00 Eskilstuna FI 52,49 Q
2 Bergkvist Viktor -00 Linköpings GIF 53,12 Q
3 Strand Simon -00 Högby IF 53,81 q
4 Sjöberg Axel -00 Öresund FK 53,82
5 Zetterlund Gustav -00 KFUM Örebro 54,93

P16 400 m Försök 2 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Nwosu Sebastian -00 Täby IS 53,13 Q
2 Larsson Alexander -00 KFUM Örebro 53,50 Q
3 Elhendy Gunnarsson Adam -00 Karlskoga Friidrott 53,66 q
4 Sundell Otto -00 Söderhamns IF 54,26
5 Nahimana Sabiti -00 Hammarby IF FI 55,19
6 Möbius Henrik -00 MAI 55,51

P16 400 m Final 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Elhendy Gunnarsson Adam -00 Karlskoga Friidrott 51,04
2 Nwosu Sebastian -00 Täby IS 52,09
3 Hussein Mose -00 Eskilstuna FI 52,24
4 Larsson Alexander -00 KFUM Örebro 52,74
5 Bergkvist Viktor -00 Linköpings GIF 54,03
6 Strand Simon -00 Högby IF 54,23

P16 800 m Försök 1 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Källman Eric -00 IK Ymer 2.05,92 Q
2 Larsson Alexander -00 KFUM Örebro 2.06,81 Q
3 Skagerberg Jonathan -00 Lerum Friidrott 2.07,03 Q
4 Tyrsmo Olle -00 KFUM Örebro 2.07,80
5 Hejdebäck Hannes -00 Gefle IF 2.08,81
6 Malmström Carl -00 Kongahälla AIK 2.09,08
7 Bergkvist Viktor -00 Linköpings GIF 2.19,68

P16 800 m Försök 2 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Mohammed Ismail Omar -00 Högby IF 2.03,82 Q
2 Lefvert Isak -00 Spårvägens FK 2.05,54 Q
3 Jälknäs Erik -00 Trollhättans FIK 2.06,00 Q
4 Tegbrant Daniel -00 Huddinge AIS 2.06,35 q
5 Möbius Henrik -00 MAI 2.06,73 q
6 Jonsson Nils -00 Danderyds SK 2.09,38
7 Zackrisson Viktor -00 IFK Tumba FK 2.11,29
8 Asplund Markus -00 Huddinge AIS 2.14,50

P16 800 m Final 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Mohammed Ismail Omar -00 Högby IF 1.59,06
2 Källman Eric -00 IK Ymer 1.59,50
3 Jälknäs Erik -00 Trollhättans FIK 1.59,73
4 Lefvert Isak -00 Spårvägens FK 2.00,51
5 Larsson Alexander -00 KFUM Örebro 2.01,95
6 Skagerberg Jonathan -00 Lerum Friidrott 2.03,25
7 Möbius Henrik -00 MAI 2.04,37
8 Tegbrant Daniel -00 Huddinge AIS 2.05,15

P16 1 500 m Final 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Jälknäs Erik -00 Trollhättans FIK 4.08,23
2 Mohammed Ismail Omar -00 Högby IF 4.12,66
3 Källman Eric -00 IK Ymer 4.14,65
4 Hejdebäck Hannes -00 Gefle IF 4.21,29
5 Ekberg Johan -00 Hammarby IF FI 4.26,68
6 Nilssen Linus -00 IF Hagen FIK 4.31,42
7 Malmström Carl -00 Kongahälla AIK 4.33,29
8 Tyrsmo Olle -00 KFUM Örebro 4.38,49
9 Asplund Markus -00 Huddinge AIS 4.39,32
10 Edström Gustav -00 Luleå FIF 4.43,65
11 Khader Ahmed Abdisamed -00 KA 2 IF 4.49,51

P16 3 000 m Final 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Mohammed Ismail Omar -00 Högby IF 9.03,01
2 Bjurelid Ludvig -00 Högby IF 9.04,02
3 Källman Eric -00 IK Ymer 9.05,91
4 Nilssen Linus -00 IF Hagen FIK 9.28,79
5 Näslund Linus -00 Ärla IF 9.30,15
6 Ekberg Johan -00 Hammarby IF FI 9.34,18
7 Ali Abdirahman -00 Ullevi FK 9.51,44
8 Boethius Erik -00 Kongahälla AIK 9.52,22
9 Edström Gustav -00 Luleå FIF 9.59,60
Khader Ahmed Abdisamed -00 KA 2 IF dnf

P16 2 000 m Hinder Final 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Bjurelid Ludvig -00 Högby IF 6.18,22
2 Jälknäs Carl -00 Trollhättans FIK 6.31,79
3 Ekberg Johan -00 Hammarby IF FI 6.35,86
4 Näslund Linus -00 Ärla IF 6.36,39
5 Ali Abdirahman -00 Ullevi FK 6.46,31
6 Boethius Erik -00 Kongahälla AIK 6.47,59
7 Zackrisson Viktor -00 IFK Tumba FK 6.55,54
8 Edström Gustav -00 Luleå FIF 7.18,60
Tyrsmo Olle -00 KFUM Örebro dnf

P16 110 m Häck Försök 1 Vind: -0,1 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Gustavsson Melker -00 IF Göta 14,91 Q
2 Wadstein Joakim -00 Tjalve IF 15,59 Q
3 Stömne Philip -00 Valbo AIF 15,65 q
4 Naseri Hussein -00 Haparanda SKT 15,98 q
5 Bergström Leo -00 Täby IS 17,19

P16 110 m Häck Försök 2 Vind: -0,7 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Kapstad Linus -00 Umedalens IF 15,59 Q
2 Andersson Albin -00 IFK Lidingö friidrott 16,25 Q
3 Grenegård Daniel -00 IF Göta 16,44
4 Larsen Nilsson Felix -00 Örgryte IS 16,61
5 Persson Nils -00 Sundsvalls FI 16,86
6 Winroth Anton -00 IFK Växjö 17,48

P16 110 m Häck Final Vind: 3,5 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Kapstad Linus -00 Umedalens IF 14,22
2 Gustavsson Melker -00 IF Göta 14,85
3 Stömne Philip -00 Valbo AIF 15,43
4 Wadstein Joakim -00 Tjalve IF 15,43
5 Andersson Albin -00 IFK Lidingö friidrott 15,85
6 Naseri Hussein -00 Haparanda SKT 15,97

P16 300 m Häck Final 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Bengtström Carl -00 Örgryte IS 37,77
2 Larsen Nilsson Felix -00 Örgryte IS 40,29
3 Persson Nils -00 Sundsvalls FI 40,58
4 Stömne Philip -00 Valbo AIF 41,84
5 Lundkvist Mikael -00 Huddinge AIS 41,91
6 Dahl Vilgot -00 Lidköpings IS 42,16

P16 Höjdhopp Final 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Wadstein Joakim -00 Tjalve IF 195
2 Fransson Samuel -00 MAI 188
3 Bergström Leo -00 Täby IS 188
4 Windmar Carl -00 Bromma IF 184
5 Wågsäter Albin -00 MAI 184
6 Naseri Hussein -00 Haparanda SKT 174
6 Svantesson Tim -00 Nyköpings BIS Friidrott 174
8 Rydin William -00 Ullevi FK 174
9 Tidestad Rasmus -00 IF Göta 174
10 Pakiam Edwin -00 Hälle IF 167
10 Askelund Jona -00 Mölndals AIK 167
1,60 1,67 1,74 1,79 1,84 1,88 1,92 1,95 1,98
Wadstein Joakim - - - - o o o o xxx
Fransson Samuel - - o o o o xxx
Bergström Leo - - - - - xo xxx
Windmar Carl - o o o xo xxx
Wågsäter Albin - - xo xxo xo xxx
Naseri Hussein - o o xxx
Svantesson Tim - o o xxx
Rydin William o xo xo xxx
Tidestad Rasmus o xo xxo xxx
Askelund Jona - o xxx
Pakiam Edwin - o xxx

P16 Stavhopp Final 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Thor Simon -00 IFK Märsta 4,38
2 Johansson Tomas -00 KFUM Örebro 4,08
3 Magnusson Gustav -00 Nyköpings BIS Friidrott 4,03
4 Rydin William -00 Ullevi FK 3,73
5 Andersson Albin -00 IFK Lidingö friidrott 3,46
6 Palmerstedt Jacob -00 Hammarby IF FI 3,31
7 Askelund Jona -00 Mölndals AIK 3,31
8 Persson Max -00 IFK Halmstad 3,31
2,95 3,13 3,31 3,46 3,61 3,73 3,85 3,94 4,03 4,08 4,13 4,18 4,38 4,58
Thor Simon - - - - - - - - - o - o o xxx
Johansson Tomas - - - - - - o xxo xxo o xxx
Magnusson Gustav - - - - o o xo xxo xo xxx
Rydin William - - - - - o xxx
Andersson Albin - o xxo xxo xxx
Palmerstedt Jacob - o o xxx
Askelund Jona - o xo xxx
Persson Max - xxo xxo xxx

P16 Längd Final 1 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat Vind
1 Lestander Samuel -00 IFK Göteborg 6,59 0,1
2 Brorsson Ludvig -00 Falköpings FIK 6,57 -0,2
3 Ludwigs Philip -00 Danderyds SK 6,45 0,1
4 Elhendy Gunnarsson Adam -00 Karlskoga Friidrott 6,27 0,9
5 Prins Felix -00 Hammarby IF FI 6,24 0,0
6 Jönsson Ludvig -00 IFK Växjö 6,19 0,1
7 Gustavsson Melker -00 IF Göta 6,17 0,6
8 Magnusson Gustav -00 Nyköpings BIS Friidrott 6,15 0,0
9 Nyman Alexander -00 Hanvikens SK 6,05 0,1
10 Persson Nils -00 Sundsvalls FI 6,00 0,0
11 Grenegård Daniel -00 IF Göta 5,93 0,4
12 Simonsson Jesper -00 IK Orient 5,90 0,1
13 Andersson Marcus -00 Öresund FK 5,70 0,2
14 Hollstedt Hannes -00 IFK Kristinehamn Friidrott 5,65 0,3
15 Palmén Oskar -00 Karlskoga Friidrott 5,63 0,0
16 Thor Simon -00 IFK Märsta 5,59 -0,6
17 Tegenborg Sjöström Linus -00 Umedalens IF 5,58 0,0
18 Thunkvist Erik -00 Bromma IF 5,15 0,0
Holmberg Tysen Jakob -00 Hässelby SK u.g.r.
Karlsson Gustav -00 Thoren Track and Field u.g.r.
1 2 3 4 5 6
Lestander Samuel 6,59 (0,1) 6,44 (-0,3) 6,24 (0,0) x (0,3) 6,27 (0,1) 6,08 (0,3)
Brorsson Ludvig x (0,0) x (0,6) 6,35 (0,3) 6,20 (0,1) 6,51 (0,1) 6,57 (-0,2)
Ludwigs Philip 6,11 (0,3) 6,01 (0,6) 5,12 (0,0) 5,86 (0,0) 6,11 (0,0) 6,45 (0,1)
Elhendy Gunnarsson Adam 6,27 (0,9) 6,08 (0,9) 5,81 (0,0) 6,04 (-0,3) 6,07 (0,1) 6,25 (0,3)
Prins Felix 6,04 (0,4) 6,24 (0,0) x (0,2) 5,53 (0,3) 6,07 (0,0) 6,10 (0,1)
Jönsson Ludvig 5,93 (0,2) 6,10 (0,8) x (0,1) x (-0,2) x (0,0) 6,19 (0,1)
Gustavsson Melker 5,80 (0,6) 6,17 (0,6) 5,84 (0,1) 6,01 (0,0) 5,94 (0,0) 5,90 (0,2)
Magnusson Gustav 3,86 (0,0) 6,06 (-0,1) 5,88 (0,0) 6,01 (-0,2) 6,15 (0,0) x (0,1)
Nyman Alexander x (0,9) 5,80 (0,0) 6,05 (0,1) () () ()
Persson Nils x (0,0) 6,00 (0,0) x (0,0) () () ()
Grenegård Daniel x (0,4) 5,85 (0,4) 5,93 (0,4) () () ()
Simonsson Jesper 5,63 (0,0) 5,80 (0,8) 5,90 (0,1) () () ()
Andersson Marcus 5,70 (0,2) 5,46 (0,1) 5,20 (0,3) () () ()
Hollstedt Hannes 5,65 (0,3) x (0,1) x (0,1) () () ()
Palmén Oskar 5,63 (0,0) 5,43 (0,0) 5,60 (0,3) () () ()
Thor Simon x (0,0) 5,59 (-0,6) x (0,3) () () ()
Tegenborg Sjöström Linus 5,50 (0,4) 5,58 (0,0) 5,57 (0,0) () () ()
Thunkvist Erik 5,15 (0,0) 5,09 (1,4) x (0,1) () () ()
Karlsson Gustav x (x) x (x) x (x) x (x) x (x) x (x)
Holmberg Tysen Jakob x (0,6) x (0,4) x (0,0) () () ()

P16 Tresteg Final 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat Vind
1 Svantesson Tim -00 Nyköpings BIS Friidrott 13,58 0,4
2 Bengtström Carl -00 Örgryte IS 13,24 0,1
3 Carlryd Tobias -00 Örgryte IS 13,18 0,6
4 Magnusson Gustav -00 Nyköpings BIS Friidrott 12,82 1,0
5 Simonsson Jesper -00 IK Orient 12,51 0,8
6 Tegenborg Sjöström Linus -00 Umedalens IF 12,20 0,1
7 Holmberg Tysen Jakob -00 Hässelby SK 12,14 0,9
8 Nyman Alexander -00 Hanvikens SK 12,03 -0,8
9 Sandström Emil -00 Söderhamns IF 11,91 0,0
10 Palmén Oskar -00 Karlskoga Friidrott 11,73 0,0
11 Strand Simon -00 Högby IF 10,92 0,0
1 2 3 4 5 6
Svantesson Tim 13,03 (-0,3) 13,38 (0,0) 13,23 (1,2) 13,23 (0,8) 13,23 (-0,2) 13,58 (0,4)
Bengtström Carl x (0,7) 13,24 (0,1) x (1,4) 11,80 (0,0) x (0,6) x (0,4)
Carlryd Tobias 12,88 (0,1) 12,96 (0,3) 12,77 (1,5) 12,95 (0,1) 12,91 (0,0) 13,18 (0,6)
Magnusson Gustav x (-0,9) x (0,0) 12,53 (0,9) 12,55 (0,8) x (0,0) 12,82 (1,0)
Simonsson Jesper 12,28 (0,0) 12,08 (0,0) 12,26 (0,0) 12,31 (0,5) 12,43 (0,3) 12,51 (0,8)
Tegenborg Sjöström Linus 12,20 (0,1) 11,98 (0,0) 11,86 (0,0) 11,51 (0,0) x (0,0) 12,04 (0,0)
Holmberg Tysen Jakob 12,14 (0,9) x (0,8) 11,53 (0,0) x (-0,6) x (0,0) 12,10 (0,1)
Nyman Alexander 12,03 (-0,8) x (-0,9) x (0,6) x (0,5) 11,98 (0,8) 12,00 (0,8)
Sandström Emil 11,31 (0,2) 11,42 (0,8) 11,91 (0,0) --- () --- () --- ()
Palmén Oskar 11,46 (0,5) 11,73 (0,0) 11,69 (0,0) --- () --- () --- ()
Strand Simon 10,92 (0,0) --- () --- () --- () --- () --- ()

P16 Kula Final 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Carlsson Ragnar -00 Falu IK 17,14
2 Björninger Lukas -00 Turebergs FK 14,33
3 Thor Simon -00 IFK Märsta 14,29
4 Wisme Alex -00 IFK Växjö 13,61
5 Olsson Alex -00 Kyrkhults SK 13,57
6 Löschner Sebastian -00 Huddinge AIS 13,37
7 Nahimana Sabiti -00 Hammarby IF FI 12,21
8 Strand Simon -00 Högby IF 11,93
9 Åkerblom Malex -00 IFK Lidingö friidrott 9,67
Lanngren Simon -00 Sävedalens AIK u.g.r.
1 2 3 4 5 6
Carlsson Ragnar 14,87 16,46 17,14 x x x
Björninger Lukas 13,98 14,15 13,75 13,89 13,78 14,33
Thor Simon 13,20 13,27 x 13,83 14,26 14,29
Wisme Alex 13,26 13,11 13,26 13,61 13,19 13,57
Olsson Alex 12,89 13,49 13,20 13,57 13,13 13,24
Löschner Sebastian 13,37 x x x x 12,38
Nahimana Sabiti 11,86 11,85 x 11,92 12,21 11,73
Strand Simon 11,93 x 11,55 11,23 11,24 x
Åkerblom Malex 8,91 9,67 x --- --- ---
Lanngren Simon x x x --- --- ---

P16 Diskus Final 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Carlsson Ragnar -00 Falu IK 53,10
2 Thor Simon -00 IFK Märsta 43,52
3 Lanngren Simon -00 Sävedalens AIK 40,08
4 Löschner Sebastian -00 Huddinge AIS 39,89
5 Bjärnlöf Segerlind Simon -00 Eksjö Södra IK 35,44
6 Forslund Hannes -00 Piteå IF 35,15
7 Wisme Alex -00 IFK Växjö 34,50
8 Åkerblom Malex -00 IFK Lidingö friidrott 32,14
9 Borgemyr Hampus -00 Trollhättans FIK 27,89
Borgström Casper -00 Ullevi FK u.g.r.
1 2 3 4 5 6
Carlsson Ragnar 53,10 50,02 50,67 51,11 51,97 52,34
Thor Simon 35,61 35,69 43,24 x 40,88 43,52
Lanngren Simon 30,00 38,04 36,61 38,72 40,08 x
Löschner Sebastian 39,89 x x 35,89 x 38,49
Bjärnlöf Segerlind Simon 35,44 x 35,33 x x x
Forslund Hannes 29,05 33,81 35,15 30,63 x x
Wisme Alex x 34,50 x x x x
Åkerblom Malex 32,14 30,79 30,66 x x 29,19
Borgemyr Hampus 23,77 23,79 27,89 --- --- ---
Borgström Casper x x x --- --- ---

P16 Slägga Final 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Carlsson Ragnar -00 Falu IK 75,43
2 Fabian Philip -00 Ullevi FK 58,54
3 Moisander Ivar -00 Huddinge AIS 54,88
4 Bjärnlöf Segerlind Simon -00 Eksjö Södra IK 42,59
5 Widenholm Carl -00 Hellas Friidrott 38,53
Nguyen John -00 Wärnamo SK u.g.r.
1 2 3 4 5 6
Carlsson Ragnar 73,48 70,73 75,43 72,34 72,27 x
Fabian Philip x x 56,90 54,80 54,29 58,54
Moisander Ivar 50,73 x 54,88 x 51,10 x
Bjärnlöf Segerlind Simon 40,84 x x x x 42,59
Widenholm Carl 38,53 x 38,43 x x x
Nguyen John x x x x x x

P16 Spjut Final 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Widenholm Carl -00 Hellas Friidrott 63,34
2 Wisme Alex -00 IFK Växjö 57,88
3 Thor Simon -00 IFK Märsta 55,96
4 Sundell Otto -00 Söderhamns IF 50,86
5 Uhlin Emil -00 Falu IK 49,70
6 Forslund Hannes -00 Piteå IF 45,73
7 Palmerstedt Jacob -00 Hammarby IF FI 45,26
8 Bengtsson Jonathan -00 Mölndals AIK 43,37
9 Sjölund Albert -00 Sundsvalls FI 43,18
10 Åkerblom Malex -00 IFK Lidingö friidrott 43,17
11 Tropp Johan -00 Hässleholms AIS 41,79
12 Nordstedt-Kjell Hampus -00 Klippans FK 39,58
13 Borgemyr Hampus -00 Trollhättans FIK 39,08
14 Engvall David -00 IK Hakarpspojkarna 39,03
1 2 3 4 5 6
Widenholm Carl 60,39 59,69 63,34 x 57,13 57,70
Wisme Alex 55,78 --- x 48,58 --- 57,88
Thor Simon 51,31 x 53,29 50,63 55,39 55,96
Sundell Otto 49,83 49,71 43,16 46,52 x 50,86
Uhlin Emil x x 44,01 46,45 49,70 43,28
Forslund Hannes 45,73 45,57 44,09 x 42,67 42,68
Palmerstedt Jacob 45,12 41,87 45,26 43,47 x 41,44
Bengtsson Jonathan 43,37 42,22 38,23 x x 37,59
Sjölund Albert x x 43,18
Åkerblom Malex 43,17 40,61 39,58
Tropp Johan 39,97 41,79 x
Nordstedt-Kjell Hampus 34,24 39,58 36,97
Borgemyr Hampus 39,08 38,36 38,65
Engvall David 37,23 39,03 37,00

F16 100 m Försök 1 Vind: -0,6 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Holmström Gabriella -00 Upsala IF 12,30 Q
2 Claesson Jonna -00 Stora Skedvi IK 12,43 q
3 Eriksson Kajsa -00 Huddinge AIS 12,92
4 Knutsson Therese -00 Glanshammars IF 13,14
5 Toft Tilde -00 Spårvägens FK 13,18

F16 100 m Försök 2 Vind: 4,7 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Deltin Greta -00 Hammarby IF FI 12,27 Q
2 Smedberg Emmy -00 KA 2 IF 12,48 q
3 von Gerber Alva -00 Huddinge AIS 12,68
3 Augustsson Clara -00 IK Ymer 12,68
5 Hansson Hannah -00 Åhus FK 13,32
6 Richardson Freja -00 IFK Växjö 13,44

F16 100 m Försök 3 Vind: 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Winberg Madeleine -00 Mölndals AIK 12,43 Q
2 Eriksson Linda -00 Huddinge AIS 12,60 q
3 Björkman Julia -00 IF Kville 12,66
4 Zilic Melisa -00 Falu IK 13,00
5 Gustavsson Ebba -00 IF Göta 13,11
6 Börjesson Frantzén Sally -00 Öresund FK 13,45

F16 100 m Final Vind: 1,9 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Deltin Greta -00 Hammarby IF FI 12,12
2 Claesson Jonna -00 Stora Skedvi IK 12,23
3 Holmström Gabriella -00 Upsala IF 12,25
4 Winberg Madeleine -00 Mölndals AIK 12,32
5 Smedberg Emmy -00 KA 2 IF 12,52
6 Eriksson Linda -00 Huddinge AIS 13,18

F16 200 m Försök 1 Vind: -2 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Smedberg Emmy -00 KA 2 IF 26,58 Q
2 Wijk Linnea -00 Lerum Friidrott 27,01 q
3 Hallström Matilda -00 Göteborgs KIK 27,10
4 Gustavsson Ebba -00 IF Göta 27,58
5 Dahlberg Hanna -00 Eslövs AIF 27,87

F16 200 m Försök 2 Vind: -3,6 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Holmström Gabriella -00 Upsala IF 25,89 Q
2 Eriksson Kajsa -00 Huddinge AIS 26,55 q
3 Eriksson Amanda -00 Spårvägens FK 27,34
4 Lundberg Filippa -00 Tyresö FK 27,91
5 Richardson Freja -00 IFK Växjö 27,93
Belgrave Claudia -00 IK Ymer dns

F16 200 m Försök 3 Vind: 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Claesson Jonna -00 Stora Skedvi IK 25,92 Q
2 Augustsson Clara -00 IK Ymer 26,78 q
3 Haglund Ylwa -00 Falu IK 27,09
4 Ileso Ide -00 Ullevi FK 27,12
5 Ebbestad Marie -00 Upsala IF 27,68

F16 200 m Final Vind: 4,8 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Claesson Jonna -00 Stora Skedvi IK 25,09
2 Holmström Gabriella -00 Upsala IF 25,33
3 Smedberg Emmy -00 KA 2 IF 25,54
4 Wijk Linnea -00 Lerum Friidrott 26,13
5 Eriksson Kajsa -00 Huddinge AIS 26,19
6 Augustsson Clara -00 IK Ymer 26,34

F16 400 m Försök 1 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Rylander Virva -00 Västerås FIK 58,80 Q
2 Ileso Ide -00 Ullevi FK 1.00,78 Q
3 Pekic Alexandra -00 Örgryte IS 1.01,16 q
4 Jernmark-Burrows Ebba -00 Hälle IF 1.01,91 q
5 Hörnberg Filippa -00 Hässelby SK 1.03,83

F16 400 m Försök 2 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Duvling Andersson Louise -00 Ullevi FK 1.00,44 Q
2 Hallström Matilda -00 Göteborgs KIK 1.01,25 Q
3 Weyhenmeyer Lisa -00 Upsala IF 1.02,80
4 Andersson Mimmi -00 IFK Växjö 1.04,89
5 Ebbestad Marie -00 Upsala IF 1.07,33

F16 400 m Final 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Rylander Virva -00 Västerås FIK 59,38
2 Hallström Matilda -00 Göteborgs KIK 59,82
3 Ileso Ide -00 Ullevi FK 1.00,69
4 Pekic Alexandra -00 Örgryte IS 1.01,59
5 Jernmark-Burrows Ebba -00 Hälle IF 1.02,43
Duvling Andersson Louise -00 Ullevi FK dns

F16 800 m Försök 1 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Ellström Lovisa -00 IF Göta 2.24,86 Q
2 Norlund Thea -00 Skellefteå AIK FIK 2.25,01 Q
3 Fielder Emily -00 Motala AIF 2.28,01
4 Wilhelmsson Lisa -00 IFK Växjö 2.29,26
5 Andersson Mimmi -00 IFK Växjö 2.29,83

F16 800 m Försök 2 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Hultström Vilma -00 Hammarby IF FI 2.24,61 Q
2 Alm Cornelia -00 Täby IS 2.24,64 Q
3 Alness-Borg Linn -00 IFK Lidingö friidrott 2.25,28 q
4 Hörnberg Filippa -00 Hässelby SK 2.25,62 q
5 Nyblom Linda -00 Turebergs FK 2.29,52

F16 800 m Final 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Alm Cornelia -00 Täby IS 2.20,99
2 Ellström Lovisa -00 IF Göta 2.21,15
3 Hultström Vilma -00 Hammarby IF FI 2.22,20
4 Hörnberg Filippa -00 Hässelby SK 2.32,73
Norlund Thea -00 Skellefteå AIK FIK dns
Alness-Borg Linn -00 IFK Lidingö friidrott dq

F16 1 500 m Final 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Näslund Hanna -00 Trångsvikens IF 4.52,15
2 Norlund Thea -00 Skellefteå AIK FIK 4.52,88
3 Bentayeb Emilia -00 Täby IS 4.57,23
4 Fielder Emily -00 Motala AIF 5.02,93
5 Alness-Borg Linn -00 IFK Lidingö friidrott 5.03,45
6 Sennström Linnea -00 Hässelby SK 5.14,69
7 Leijon Klara -00 IK Ymer 5.60,00

F16 3 000 m Final 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Fielder Emily -00 Motala AIF 10.46,32
2 Sennström Linnea -00 Hässelby SK 10.47,90
3 Ekman Clara -00 Lidköpings IS 11.06,08
4 Wilhelmsson Lisa -00 IFK Växjö 11.57,77

F16 1 500 m Hinder Final 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Näslund Hanna -00 Trångsvikens IF 5.11,20
2 Norlund Thea -00 Skellefteå AIK FIK 5.12,30
3 Bentayeb Emilia -00 Täby IS 5.21,23
4 Johansson Frida -00 Karlskoga Friidrott 5.29,59
5 Wilhelmsson Lisa -00 IFK Växjö 5.29,68
6 Leijonhielm Hedvig -00 Spårvägens FK 5.52,04
7 Sennström Linnea -00 Hässelby SK 5.52,18

F16 100 m Häck Final Vind: 1,7 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Smedberg Emmy -00 KA 2 IF 14,21
2 Karlsson Lovisa -00 Högby IF 14,52
3 Zilic Melisa -00 Falu IK 15,13
4 Ripsweden Izabella -00 IFK Tumba FK 15,57
5 von Gerber Alva -00 Huddinge AIS 15,71
Nätstrand Therese -00 Örgryte IS dns

F16 300 m Häck Försök 1 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Andersen Lea -00 Täby IS 45,95 Q
2 Ånger Linnea -00 Söderhamns IF 48,76 q
3 Lundberg Filippa -00 Tyresö FK 49,68
4 Bjerstedt Nellie -00 Åhus FK 52,55

F16 300 m Häck Försök 2 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Nätstrand Therese -00 Örgryte IS 45,95 Q
2 Kjellander Alice -00 Göteborgs KIK 46,07 q
3 Jernmark-Burrows Ebba -00 Hälle IF 48,22 q
4 Sandström Sanna -00 Göteborgs KIK 49,70

F16 300 m Häck Försök 3 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Wärff Erika -00 MAI 45,76 Q
2 Dahlén Sara -00 Lerum Friidrott 49,35
3 Löfholm Ebba -00 KFUM Örebro 53,36
4 Ghreibo Orchina -00 Motala AIF 55,15
Haglund Ylwa -00 Falu IK dnf

F16 300 m Häck Final 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Wärff Erika -00 MAI 44,12
2 Andersen Lea -00 Täby IS 44,73
3 Kjellander Alice -00 Göteborgs KIK 45,41
4 Nätstrand Therese -00 Örgryte IS 45,42
5 Jernmark-Burrows Ebba -00 Hälle IF 48,02
6 Ånger Linnea -00 Söderhamns IF 49,66

F16 Höjdhopp Final 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Wärff Erika -00 MAI 1,72
2 Ånborg Tilda -00 Motala AIF 1,69
3 Karlsson Lovisa -00 Högby IF 1,69
4 Backman Filippa -00 Gefle IF 1,62
5 Hertz Saebbö Linn -00 Göteborgs KIK 1,62
6 Schill Alexandra -00 Örgryte IS 1,62
7 Eriksson Amanda -00 Spårvägens FK 1,58
8 Hedin Ellen -00 IK Orient 1,58
9 Eklund Mathilda -00 IK Westmannia Köping 1,53
10 Obradovic Isabella -00 IFK Lund 1,53
11 Bodin Linnéa -00 KFUM Örebro 1,48
12 Modh Amalia -00 Eskilstuna FI 1,48
12 Löfholm Ebba -00 KFUM Örebro 1,48
Lindqvist Kajsa -00 Väsby IK u.g.r.
1,36 1,42 1,48 1,53 1,58 1,62 1,66 1,69 1,72 1,76
Wärff Erika - - - - - - o o xxo xxx
Ånborg Tilda - - - - o o xxo xo xxx
Karlsson Lovisa - - - - - o o xxo xxx
Backman Filippa - - - o o o xxx
Hertz Saebbö Linn - - o o xo xo xxx
Schill Alexandra - - o o xxo xxo xxx
Eriksson Amanda - - o o xo xxx
Hedin Ellen - - - o xxo xxx
Eklund Mathilda - o o o xxx
Obradovic Isabella - o xo o xxx
Bodin Linnéa - - o xxx
Modh Amalia o o xxo xxx
Löfholm Ebba - o xxo xxx
Lindqvist Kajsa - - - - xxx

F16 Stavhopp Final 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Berg Nobeus Megan -00 MAI 3,64
2 Torstensson Maja -00 MAI 3,04
3 Haavisto Emmy -00 Eskilstuna FI 3,04
4 Rönner Anna -00 Ullevi FK 2,96
5 Haavisto Ellen -00 Eskilstuna FI 2,85
6 Kenttälä Cecilia -00 Haparanda SKT 2,85
7 Engström Madeleine -00 Huddinge AIS 2,74
8 Haglund Elin -00 Falu IK 2,59
8 Persson Eir -00 IFK Lund 2,59
Andersson Wilma -00 Kvarnsvedens GoIF FIK u.g.r.
2,27 2,44 2,59 2,74 2,85 2,96 3,04 3,12 3,18 3,24 3,29 3,34 3,39 3,44 3,39 3,54 3,59 3,64 3,69 3,74
Berg Nobeus Megan - - - - - - - - o - o - o - xo - o xxo xxx
Torstensson Maja - - - - o xo o xxx
Haavisto Emmy - - - o o xo xo xxx
Rönner Anna o o o o o xxo xxx
Haavisto Ellen - - - - o xxx
Kenttälä Cecilia - o xo o xxo xxx
Engström Madeleine - - - xo xxx
Haglund Elin o o o xxx
Persson Eir - - o xxx
Andersson Wilma - xxx

F16 Längd Kval 1 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Vind Kval
1 Karlsson Lovisa -00 Högby IF 5,76 1,4 Q
2 Lindqvist Kajsa -00 Väsby IK 5,65 0,0 Q
3 Wärff Erika -00 MAI 5,50 0,5 Q
4 Egerfält Linn -00 Gefle IF 5,41 0,7 Q
5 Zilic Melisa -00 Falu IK 5,30 0,7 Q
6 Schill Alexandra -00 Örgryte IS 5,25 0,0 Q
7 Eriksson Amanda -00 Spårvägens FK 5,24 0,0 q
7 Ripsweden Izabella -00 IFK Tumba FK 5,24 0,0 q
9 Belgrave Claudia -00 IK Ymer 5,23 -0,3 q
10 Augustsson Clara -00 IK Ymer 5,21 0,0 q
11 Eklund Emelie -00 Täby IS 5,19 0,2 q
12 Hellbom Hannah -00 Falu IK 5,13 0,0 q
13 Hedin Signe -00 IK Ymer 5,11 0,0
14 Svensson Emelie -00 IFK Tumba FK 5,09 0,0
15 Andreasson Emma -00 Göteborgs KIK 5,08 0,0
16 Knutsson Therese -00 Glanshammars IF 5,07 -0,6
17 Kjellander Alice -00 Göteborgs KIK 4,93 0,0
17 Smedberg Emmy -00 KA 2 IF 4,93 0,0
19 Dahlberg Hanna -00 Eslövs AIF 4,90 1,1
20 Gustavsson Ebba -00 IF Göta 4,75 1,2
21 Skörsvald Elin -00 Höörs IS 4,54 0,6
22 Molinder Ebba -00 Mölndals AIK 4,38 0,0
23 Hofström Hilma -00 KA 2 IF 4,19 0,0
1 2 3
Karlsson Lovisa 5,76 (1,4) x (x) x (x)
Lindqvist Kajsa 5,65 (0,0) x (x) x (x)
Wärff Erika 5,50 (0,5) x (x) x (x)
Egerfält Linn 5,41 (0,7) x (x) x (x)
Zilic Melisa 5,22 (1,9) 5,03 (0,8) 5,30 (0,7)
Schill Alexandra x (1,2) 5,09 (-0,2) 5,25 (0,0)
Eriksson Amanda x (0,2) 5,16 (0,0) 5,24 (0,0)
Ripsweden Izabella x (0,6) 5,24 (0,0) 5,08 (0,0)
Belgrave Claudia 5,14 (0,1) 5,23 (-0,3) 4,90 (0,3)
Augustsson Clara x (0,0) 5,21 (0,0) 5,04 (0,0)
Eklund Emelie 3,79 (0,0) 5,08 (0,0) 5,19 (0,2)
Hellbom Hannah 5,13 (0,0) 5,09 (0,0) x (0,0)
Hedin Signe 5,10 (0,0) 5,11 (0,0) 5,01 (0,6)
Svensson Emelie 4,87 (-0,2) 4,71 (0,0) 5,09 (0,0)
Andreasson Emma 4,89 (0,0) 5,08 (0,0) 5,04 (1,0)
Knutsson Therese 5,07 (-0,6) 4,98 (0,0) 5,06 (0,0)
Smedberg Emmy 4,93 (0,0) x (0,0) 4,91 (0,1)
Kjellander Alice 4,79 (0,3) x (0,0) 4,93 (0,0)
Dahlberg Hanna 4,90 (1,1) 4,66 (0,2) x (0,0)
Gustavsson Ebba x (0,4) 4,75 (1,2) x (0,0)
Skörsvald Elin 4,54 (0,6) 4,43 (0,0) 4,54 (0,1)
Molinder Ebba 4,38 (0,0) x (0,3) x (0,1)
Hofström Hilma 4,19 (0,0) x (x) x (x)

F16 Längd Final 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat Vind
1 Karlsson Lovisa -00 Högby IF 5,85 0,4
2 Egerfält Linn -00 Gefle IF 5,38 -0,5
3 Lindqvist Kajsa -00 Väsby IK 5,36 0,0
4 Wärff Erika -00 MAI 5,33 -0,1
5 Eklund Emelie -00 Täby IS 5,29 0,7
6 Belgrave Claudia -00 IK Ymer 5,25 1,1
7 Ripsweden Izabella -00 IFK Tumba FK 5,23 0,9
8 Hellbom Hannah -00 Falu IK 5,20 0,8
9 Augustsson Clara -00 IK Ymer 5,12 1,6
10 Schill Alexandra -00 Örgryte IS 5,10 2,0
11 Eriksson Amanda -00 Spårvägens FK 5,09 0,0
12 Zilic Melisa -00 Falu IK 5,05 0,5
1 2 3 4 5 6
Karlsson Lovisa 5,71 (0,4) 5,60 (0,0) 5,70 (0,5) 5,62 (0,0) 5,85 (0,4) 5,65 (-0,3)
Egerfält Linn 5,04 (0,0) x (0,0) 5,38 (-0,5) 5,35 (0,0) x (0,5) x (0,9)
Lindqvist Kajsa 5,36 (0,0) 5,16 (0,0) 5,20 (0,2) 3,98 (0,1) x (0,9) 5,08 (0,0)
Wärff Erika 5,29 (1,0) 5,33 (-0,1) 4,39 (0,1) x (0,5) x (0,0) 5,11 (-0,7)
Eklund Emelie 5,04 (0,0) 5,29 (0,7) 5,17 (0,1) 3,80 (1,2) 4,99 (0,2) 5,04 (0,2)
Belgrave Claudia 5,19 (0,2) 5,13 (0,0) 5,16 (1,1) 5,25 (1,1) 5,18 (0,0) 5,19 (0,3)
Ripsweden Izabella 5,12 (0,0) 4,99 (0,2) 5,23 (0,9) 3,72 (0,0) 4,75 (-0,6) 5,12 (0,0)
Hellbom Hannah 5,05 (0,0) 4,99 (0,9) 5,15 (0,0) 5,20 (0,8) x (0,3) 5,06 (1,3)
Augustsson Clara x (0,5) 4,61 (0,0) 5,12 (1,6) () () ()
Schill Alexandra 4,90 (0,0) 5,10 (2,0) 4,93 (0,3) () () ()
Eriksson Amanda 5,09 (0,0) 5,02 (0,0) x (0,0) () () ()
Zilic Melisa 3,84 (0,4) 5,05 (0,5) 4,99 (0,7) () () ()

F16 Tresteg Final 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat Vind
1 Karlsson Lovisa -00 Högby IF 11,87 -0,2
2 Weyhenmeyer Lisa -00 Upsala IF 11,73 0,7
3 Egerfält Linn -00 Gefle IF 11,71 1,5
4 Svensson Emelie -00 IFK Tumba FK 11,69 0,1
5 Grahn Sara -00 KA 2 IF 11,09 0,0
6 Hedin Signe -00 IK Ymer 11,04 1,0
7 Hofström Hilma -00 KA 2 IF 11,01 1,0
8 Kjellander Alice -00 Göteborgs KIK 11,00 1,0
9 Eklund Emelie -00 Täby IS 10,95 1,1
10 Ripsweden Izabella -00 IFK Tumba FK 10,90 0,8
11 Pekic Alexandra -00 Örgryte IS 10,50 0,0
12 Ånger Linnea -00 Söderhamns IF 10,19 0,8
1 2 3 4 5 6
Karlsson Lovisa x (0,0) 11,57 (1,7) 11,83 (0,9) 11,74 (0,5) x (1,3) 11,87 (-0,2)
Weyhenmeyer Lisa 11,15 (-0,2) 11,44 (1,1) 11,33 (0,6) 11,45 (0,0) x (-0,1) 11,73 (0,7)
Egerfält Linn 10,70 (0,0) 10,89 (0,0) 11,01 (0,4) x (0,3) 11,71 (1,5) 11,44 (1,2)
Svensson Emelie x (1,1) 10,96 (0,0) 11,59 (0,3) 11,20 (-0,3) 11,57 (2,1) 11,69 (0,1)
Grahn Sara 10,75 (0,2) 10,83 (0,7) 11,09 (0,0) 10,35 (0,0) 10,90 (0,9) 10,88 (0,7)
Hedin Signe 10,54 (0,0) 10,59 (0,0) 11,04 (1,0) 10,85 (0,0) 10,87 (0,0) x (0,0)
Hofström Hilma 10,65 (1,3) 11,01 (1,0) 10,59 (0,1) 10,67 (0,3) 10,76 (0,3) 10,89 (1,5)
Kjellander Alice 10,96 (0,1) 11,00 (1,0) 9,98 (0,0) 10,87 (0,0) x (0,4) 10,63 (0,9)
Eklund Emelie 10,73 (0,2) x (0,5) 10,95 (1,1) () () ()
Ripsweden Izabella x (0,0) 10,90 (0,8) x (0,1) () () ()
Pekic Alexandra 10,16 (0,0) 10,50 (0,0) 10,38 (-0,1) () () ()
Ånger Linnea 9,97 (0,0) 9,84 (0,5) 10,19 (0,8) () () ()

F16 Kula Final 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Johansson Axelina -00 Hovslätts IK 15,43
2 Blomqvist Filippa -00 Öresund FK 13,89
3 Axtelius Julia -00 Enköpings AI 13,72
4 Wärff Erika -00 MAI 13,70
5 Lindfors Caisa-Marie -00 Upsala IF 13,60
6 Lundberg Wilma -00 IFK Växjö 12,42
7 Persson Daniella -00 IK Orient 12,41
8 Andersson Ella -00 Eslövs AIF 12,31
9 Engbe Vilma -00 Öresund FK 11,59
10 Larsson Lina -00 Säters IF FIK 10,35
1 2 3 4 5 6
Johansson Axelina x 15,08 15,43 14,35 15,01 15,20
Blomqvist Filippa 13,52 13,06 13,84 13,26 13,65 13,89
Axtelius Julia 12,24 x 13,72 x x 13,46
Wärff Erika 13,70 13,30 13,60 13,34 13,35 x
Lindfors Caisa-Marie 12,99 13,00 13,44 13,60 13,01 13,13
Lundberg Wilma x 11,69 11,08 11,24 12,42 x
Persson Daniella 11,54 12,02 12,23 11,75 12,19 12,41
Andersson Ella 11,84 11,99 12,31 x x x
Engbe Vilma 11,59 x x --- --- ---
Larsson Lina 9,95 10,35 x --- --- ---

F16 Diskus Final 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Johansson Axelina -00 Hovslätts IK 44,20
2 Lindfors Caisa-Marie -00 Upsala IF 40,17
3 Andersson Ella -00 Eslövs AIF 37,78
4 Engbe Vilma -00 Öresund FK 35,51
5 Axtelius Julia -00 Enköpings AI 33,59
6 Forssell Sara -00 Motala AIF 32,64
7 Blomqvist Filippa -00 Öresund FK 32,05
8 Ånborg Tilda -00 Motala AIF 31,08
9 Quick Jennifer -00 IFK Lund 29,09
10 Wåhlstrand Ida -00 IFK Växjö 28,02
11 Geiryd Jonna -00 Huddinge AIS 23,79
1 2 3 4 5 6
Johansson Axelina 37,40 42,57 x 42,04 44,20 38,04
Lindfors Caisa-Marie 37,5 37,38 40,17 39,59 x 37,59
Andersson Ella 37,78 35,43 x x x 36,83
Engbe Vilma 26,34 27,23 33,27 34,21 29,78 35,51
Axtelius Julia 32,95 33,59 x 33,19 x x
Forssell Sara x 27,05 29,11 32,64 31,95 x
Blomqvist Filippa 28,11 30,13 29,55 25,27 32,05 31,53
Ånborg Tilda x x 31,08 x x x
Quick Jennifer 24,59 29,09 x
Wåhlstrand Ida 28,02 x x
Geiryd Jonna x 23,79 x

F16 Slägga Final 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Quick Jennifer -00 IFK Lund 58,00
2 Forssell Sara -00 Motala AIF 53,43
3 Lindfors Caisa-Marie -00 Upsala IF 52,11
4 Edvall Johanna -00 Gefle IF 51,60
5 Geiryd Jonna -00 Huddinge AIS 50,50
6 Schöldström Karin -00 Turebergs FK 49,87
7 Engbe Vilma -00 Öresund FK 48,23
8 Nilsson Julia -00 Varbergs GIF 46,77
9 Jonasson Elin -00 Wärnamo SK 46,42
10 Lindén Elsa -00 Mölndals AIK 43,80
11 Olsson Louise -00 Huddinge AIS 35,42
Molinder Ebba -00 Mölndals AIK u.g.r.
Nilsson Alice -00 KFUM Örebro u.g.r.
1 2 3 4 5 6
Quick Jennifer 53,31 54,92 55,95 55,03 55,87 58,00
Forssell Sara x x 46,98 x 53,43 49,17
Lindfors Caisa-Marie x 50,95 x 47,45 52,11 x
Edvall Johanna 50,37 49,01 51,15 48,88 51,60 x
Geiryd Jonna 50,50 48,41 46,49 48,26 x x
Schöldström Karin x 46,87 49,69 46,61 49,87 x
Engbe Vilma 43,79 x 47,59 46,71 48,19 48,23
Nilsson Julia 43,37 45,34 46,77 46,43 46,50 x
Jonasson Elin x 46,42 45,90
Lindén Elsa 36,35 43,80 38,97
Olsson Louise x 35,42 32,73
Molinder Ebba x x x
Nilsson Alice x x x

F16 Spjut Final 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Nishiura Rebecca -00 Wärnamo SK 41,12
2 Wärff Erika -00 MAI 40,20
3 Ahlström Madeleine -00 Luleå FIF 40,03
4 Börjesson Martina -00 Lerum Friidrott 39,59
5 Jacobson Stina -00 Istrums SK 38,81
6 Linder Moa -00 IFK Lund 37,86
7 Stormats Frida -00 Motala AIF 37,78
8 Lindfors Alba -00 Mälarhöjdens Friidrott 34,38
9 Larsson Lina -00 Säters IF FIK 32,71
1 2 3 4 5 6
Nishiura Rebecca 33,04 x 35,55 x 34,63 41,12
Wärff Erika 40,20 39,23 x x 37,37 37,22
Ahlström Madeleine 38,30 39,65 40,03 38,46 38,64 39,39
Börjesson Martina 35,05 35,51 38,48 36,07 39,15 39,59
Jacobson Stina 38,81 32,07 36,59 36,48 34,88 33,38
Linder Moa 35,59 34,63 37,86 29,41 x x
Stormats Frida 37,78 36,80 --- 33,98 32,39 35,64
Lindfors Alba x 32,83 x x 34,20 34,38
Larsson Lina 28,93 30,82 32,71 --- --- ---

P15 80 m Försök 1 Vind: 0,6 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Soenarso Bimo -01 MAI 9,29 Q
2 Rosquist Larsson Max -01 Lomma FIK 9,56 Q
3 Gunnarsson Gabriel -01 IF Göta 9,68 q
4 Ekman Felix -01 Sundbybergs IK 9,92
5 Vencel Daniel -01 IFK Halmstad 10,14

P15 80 m Försök 2 Vind: 2,8 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Lernebo Imran -01 Spårvägens FK 9,50 Q
2 Nilsson Lukas -01 IK Hakarpspojkarna 9,56 Q
3 Lindahl Elias -01 Täby IS 9,57 q
4 Bengtsson Erik -01 MAI 9,74
5 Haron Adam -01 Danderyds SK 9,77
6 Helamb Hampus -01 Ullevi FK 10,15

P15 80 m Försök 3 Vind: 2,4 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Hugosson Rasmus -01 KFUM Örebro 13,71 Q Fel i tidtagning, Direktkval
2 Persson Emil -01 Sundsvalls FI 13,80 Q Fel i tidtagning. Direktkval
3 Stewart Larsson Gabriel -01 Bromma IF 9,80 Extra försök kval tid
4 Wägmark Albin -01 Spårvägens FK 14,11 Fel i tidtagning
5 Roos Petter -01 FIF Gnistan 10,08 Extra försök kval tid

P15 80 m Försök 4 Vind: 1 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Bolin Lucas -01 Ik Bergaström 9,51 Q
2 Johansson Erik -01 Ullevi FK 9,54 Q
3 Claeson Johan -01 Tranås AIF 9,69
4 Wirunpan Moi -01 Gefle IF 9,79
5 Ericsson Oliver -01 Alunda SK 9,88

P15 80 m Försök 5 Vind: 3,6 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Förnestig Paul -01 Hammarby IF FI 9,38 Q
2 Conabel Caleb -01 MAI 9,41 Q
3 Hagerud Marcus -01 Spårvägens FK 9,71
4 Gardell William -01 Spårvägens FK 9,72
5 Johansson Leon -01 Hammarby IF FI 9,90

P15 80 m Semifinal 1 Vind: 2,4 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Soenarso Bimo -01 MAI 9,02 Q
2 Lernebo Imran -01 Spårvägens FK 9,50 Q
3 Bolin Lucas -01 Ik Bergaström 9,57
4 Nilsson Lukas -01 IK Hakarpspojkarna 9,58
5 Rosquist Larsson Max -01 Lomma FIK 9,60
6 Gunnarsson Gabriel -01 IF Göta 9,64

P15 80 m Semifinal 2 Vind: 4,1 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Hugosson Rasmus -01 KFUM Örebro 9,33 Q
2 Johansson Erik -01 Ullevi FK 9,35 Q
3 Conabel Caleb -01 MAI 9,41 q
4 Persson Emil -01 Sundsvalls FI 9,42 q
5 Lindahl Elias -01 Täby IS 9,50
Förnestig Paul -01 Hammarby IF FI dns

P15 80 m Final Vind: 0,5 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Soenarso Bimo -01 MAI 9,09
2 Johansson Erik -01 Ullevi FK 9,44
3 Hugosson Rasmus -01 KFUM Örebro 9,46
4 Lernebo Imran -01 Spårvägens FK 9,48
5 Persson Emil -01 Sundsvalls FI 9,68
6 Conabel Caleb -01 MAI 9,90

P15 300 m Försök 1 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Persson Emil -01 Sundsvalls FI 37,64 Q
2 Wägmark Albin -01 Spårvägens FK 39,70
3 Johansson Leon -01 Hammarby IF FI 39,92
4 Bolin Lucas -01 Ik Bergaström 40,42
5 Gardell William -01 Spårvägens FK 41,03

P15 300 m Försök 2 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Soenarso Bimo -01 MAI 37,74 Q
2 Lernebo Imran -01 Spårvägens FK 37,77 q
3 Mägi Theorin Arvid -01 IF Kville 39,14
4 Hagerud Marcus -01 Spårvägens FK 39,78
5 Fogelberg Adam -01 Hammarby IF FI 39,95

P15 300 m Försök 3 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Nygren Albert -01 Upsala IF 36,98 Q
2 Lindahl Elias -01 Täby IS 37,79 q
3 Sjölund Anton -01 Spårvägens FK 39,46
4 Haron Adam -01 Danderyds SK 40,37
Förnestig Paul -01 Hammarby IF FI dns

P15 300 m Försök 4 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Sander William -01 Mölndals AIK 37,80 Q
2 Appelberg Edvard -01 Lidköpings IS 39,23
3 Hagman Pontus -01 Linköpings GIF 39,44
4 Larsson Jesper -01 Ullevi FK 39,70

P15 300 m Final 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Nygren Albert -01 Upsala IF 36,10
2 Soenarso Bimo -01 MAI 36,75
3 Persson Emil -01 Sundsvalls FI 36,85
4 Lernebo Imran -01 Spårvägens FK 37,10
5 Sander William -01 Mölndals AIK 37,35
6 Lindahl Elias -01 Täby IS 37,56

P15 800 m Försök 1 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Wallenlind Josef -01 Mölndals AIK 2.08,98 Q
2 Gahne Gustav -01 Spårvägens FK 2.09,72 Q
3 Bucht Alexander -01 Sävedalens AIK 2.09,84
4 Nordahl Michael -01 Ystad IF 2.15,23
5 Sjölund Anton -01 Spårvägens FK 2.15,46
6 Otterhed Gustav -01 KFUM Örebro 2.15,72

P15 800 m Försök 2 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Axelsson Anton -01 Hässelby SK 2.08,98 Q
2 Nygren Albert -01 Upsala IF 2.09,02 Q
3 Svensson Alexander -01 IK Akele 2.09,51
4 Brochman William -01 IK Orient 2.15,39
5 Strömbeck Ivar -01 Björnstorps IF 2.15,64
Lundqvist Pontus -01 Sundsvalls FI dns

P15 800 m Försök 3 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Mohammed Omar -01 IFK Växjö 2.03,98 Q
2 Cannmo David -01 Trollhättans FIK 2.05,81 Q
3 Friberg Johan -01 Hässelby SK 2.08,19 q
4 Willow Felix -01 Linköpings GIF 2.08,29 q
5 Forsberg Melker -01 Glanshammars IF 2.08,36
6 Bechtel Max -01 Hässelby SK 2.17,21

P15 800 m Final 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Nygren Albert -01 Upsala IF 1.58,04
2 Wallenlind Josef -01 Mölndals AIK 1.58,76
3 Axelsson Anton -01 Hässelby SK 2.01,14
4 Mohammed Omar -01 IFK Växjö 2.02,30
5 Gahne Gustav -01 Spårvägens FK 2.02,90
6 Cannmo David -01 Trollhättans FIK 2.03,06
7 Friberg Johan -01 Hässelby SK 2.06,81
8 Willow Felix -01 Linköpings GIF 2.14,65

P15 2 000 m Final 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Mohammed Omar -01 IFK Växjö 5.45,92
2 Bucht Alexander -01 Sävedalens AIK 5.48,20
3 Magnell-Millán Emil -01 Tjalve IF 5.50,59
4 Abdiqadir Hassan -01 Västerås FIK 5.59,82
5 Friberg Johan -01 Hässelby SK 6.13,02
6 Nordahl Michael -01 Ystad IF 6.14,08
7 Rehnholm Emil -01 Linköpings GIF 7.06,78

P15 1 500 m Hinder Final 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Mohammed Omar -01 IFK Växjö 4.31,32
2 Cannmo David -01 Trollhättans FIK 4.40,90
3 Bucht Alexander -01 Sävedalens AIK 4.41,44
4 Axelsson Anton -01 Hässelby SK 4.44,36
5 Abdiqadir Hassan -01 Västerås FIK 4.44,51
6 Forsberg Melker -01 Glanshammars IF 4.49,71
7 Glavare Karlsson Axel -01 Täby IS 5.08,28
8 Rehnholm Emil -01 Linköpings GIF 5.25,61
Lundqvist Pontus -01 Sundsvalls FI dns
Gahne Gustav -01 Spårvägens FK dnf

P15 80 m Häck Försök 1 Vind: 0,6 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Claeson Johan -01 Tranås AIF 11,33 Q
2 Gustafsson Victor -01 Linköpings GIF 11,46 q
3 Hedén Albin -01 KFUM Arvika Friidrott 11,69
4 Nilsson Otto -01 IK Sisu 12,32
5 Duvert Theodor -01 IFK Märsta 12,36
6 Johansson Leo -01 IFK Kristinehamn Friidrott 13,45

P15 80 m Häck Försök 2 Vind: -0,1 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 af Forselles Carl -01 Hellas Friidrott 11,16 Q
2 Ericsson Oliver -01 Alunda SK 11,75
3 Tinglöf Benjamin -01 Ärla IF 11,79
4 Rosquist Larsson Max -01 Lomma FIK 11,82
5 Ryding Philip -01 IF Kville 12,55

P15 80 m Häck Försök 3 Vind: -0,8 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Jones Thomas -01 Kyrkhults SK 10,97 Q
2 Renz Henrik -01 IK Norrköpings FI 11,56 q
3 Gunnarsson Gabriel -01 IF Göta 11,60 q
4 Hedin Carl -01 Eksjö Södra IK 11,88
Sahlin Elias -01 Hellas Friidrott dnf

P15 80 m Häck Final Vind: 1,2 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 af Forselles Carl -01 Hellas Friidrott 10,74
2 Jones Thomas -01 Kyrkhults SK 10,79
3 Claeson Johan -01 Tranås AIF 11,02
4 Gustafsson Victor -01 Linköpings GIF 11,23
5 Gunnarsson Gabriel -01 IF Göta 11,56
6 Renz Henrik -01 IK Norrköpings FI 20,17

P15 300 m Häck Försök 1 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Claeson Johan -01 Tranås AIF 41,57 Q
2 Sander William -01 Mölndals AIK 43,27 Q
3 Roos Petter -01 FIF Gnistan 45,53
Tinglöf Benjamin -01 Ärla IF dnf
Olsson Lukas -01 Upsala IF dq

P15 300 m Häck Försök 2 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Hedén Albin -01 KFUM Arvika Friidrott 41,62 Q
2 Wägmark Albin -01 Spårvägens FK 42,98 Q
3 Larsson Jesper -01 Ullevi FK 43,92 q
4 Manne Melker -01 Ullevi FK 44,59 q
5 Hedin Carl -01 Eksjö Södra IK 46,31

P15 300 m Häck Final 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Claeson Johan -01 Tranås AIF 39,31
2 Hedén Albin -01 KFUM Arvika Friidrott 40,44
3 Wägmark Albin -01 Spårvägens FK 41,37
4 Sander William -01 Mölndals AIK 42,76
5 Larsson Jesper -01 Ullevi FK 43,06
6 Manne Melker -01 Ullevi FK 44,67

P15 Höjdhopp Final 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 af Forselles Carl -01 Hellas Friidrott 2,01
2 Sahlin Elias -01 Hellas Friidrott 1,97
3 Ericsson Oliver -01 Alunda SK 1,86
4 Nilsson Otto -01 IK Sisu 1,75
4 Renz Henrik -01 IK Norrköpings FI 1,75
5 Duvert Theodor -01 IFK Märsta 1,75
6 Gustafsson Victor -01 Linköpings GIF 1,75
7 Pauli Sören -01 Ullevi FK 1,70
8 Ryding Philip -01 IF Kville 1,70
9 Willow Felix -01 Linköpings GIF 1,70
10 Fûhr Marcus -01 KFUM Örebro 1,70
11 Manne Melker -01 Ullevi FK 1,65
12 Fogelberg Adam -01 Hammarby IF FI 1,65
13 Palmér Leonard -01 Rånås 4 H 1,58
14 Neilsen Sebastian -01 IF Kronan 1,51
1,51 1,58 1,65 1,70 1,75 1,79 1,83 1,86 1,89 1,91 1,95 1,97 1,99 2,01
af Forselles Carl - - - - - o - xo - o x-- o xo xxo
Sahlin Elias - - - - - o - o - o o o xx- x
Ericsson Oliver - - - - o o o o xxx
Nilsson Otto - - xo o o xxx
Renz Henrik - o xo o o xxx
Duvert Theodor - o o o xxo xxx
Gustafsson Victor - o xxo o xxo xxx
Pauli Sören o o o o xxx
Ryding Philip - o o xo xxx
Willow Felix xo o o xo xxx
Fûhr Marcus o xo o xo xxx
Manne Melker o xo xo xxx
Fogelberg Adam - xo xxo xxx
Palmér Leonard o o xxx
Neilsen Sebastian o xxx

P15 Stavhopp Final 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 af Forselles Carl -01 Hellas Friidrott 3,96
2 Tinglöf Benjamin -01 Ärla IF 3,91
3 Renz Henrik -01 IK Norrköpings FI 3,61
4 Johansson Karl -01 Stocksäters IF 3,54
5 Nilsson Otto -01 IK Sisu 3,54
6 Hanell Erik -01 Stocksäters IF 3,47
7 Hedin Carl -01 Eksjö Södra IK 3,47
8 Sahlin Elias -01 Hellas Friidrott 3,38
8 Duvert Theodor -01 IFK Märsta 3,38
10 Jensen Nils -01 Sävedalens AIK 3,17
10 Edman Chrantz Oliver -01 Örgryte IS 3,17
12 Wahlström Melvin -01 Motala AIF 3,17
13 Solberg Tobias -01 Hässelby SK 3,05
2,55 2,73 2,89 3,05 3,17 3,29 3,38 3,47 3,54 3,61 3,66 3,71 3,76 3,81 3,86 3,91 3,96 4,01 4,06 4,15
af Forselles Carl - - - - - - - o - o - o - x- o - o - xx x
Tinglöf Benjamin - - - - - - - o - o o o o o o o xxx
Renz Henrik - - - - - - o o o xo xxx
Johansson Karl - - - - - o o o o xxx
Nilsson Otto - - - o o o o o xxo xxx
Hanell Erik - - - - o xxo o o xxx
Hedin Carl - - - - o o o xo xxx
Duvert Theodor - - o o o xo o xxx
Sahlin Elias - o o o o xo o xxx
Jensen Nils - - - o o xxx
Edman Chrantz Oliver - - - o o xxx
Wahlström Melvin - - - o xo xxx
Solberg Tobias - xo xo xxo xxx

P15 Längd Final 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat Vind
1 af Forselles Carl -01 Hellas Friidrott 6,66 0,3
2 Hugosson Rasmus -01 KFUM Örebro 6,40 0,0
3 Sahlin Elias -01 Hellas Friidrott 6,26 0,6
4 Renz Henrik -01 IK Norrköpings FI 6,20 0,3
5 Conabel Caleb -01 MAI 6,19 0,8
6 Chidison Favour -01 Ullevi FK 6,01 0,1
7 Nilsson Otto -01 IK Sisu 5,98 0,6
8 Karlström Kiran -01 Hellas Friidrott 5,92 0,3
9 Soenarso Bimo -01 MAI 5,91 0,8
10 Rolfö Erik -01 Örgryte IS 5,90 0,5
11 Rosquist Larsson Max -01 Lomma FIK 5,90 0,1
12 Lernebo Imran -01 Spårvägens FK 5,76 1,1
13 Weidenholm Oskar -01 Mölndals AIK 5,70 0,9
14 Palmér Leonard -01 Rånås 4 H 5,55 0,3
15 Nilsson Lukas -01 IK Hakarpspojkarna 5,50 0,4
16 Duvert Theodor -01 IFK Märsta 5,49 1,1
17 Wirunpan Moi -01 Gefle IF 5,39 -0,3
18 Helamb Hampus -01 Ullevi FK 5,36 1,0
19 Gunnarsson Gabriel -01 IF Göta 5,03 -0,8
20 Hejdenberg Isak -01 Örgryte IS 2,95 0,8
1 2 3 4 5 6
af Forselles Carl 6,31 (0,3) x (0,4) 6,22 (1,0) x (1,6) x (0,2) 6,66 (0,3)
Hugosson Rasmus 5,94 (0,0) x (1,3) 5,85 (0,1) x (0,6) 6,30 (0,9) 6,40 (0,0)
Sahlin Elias 6,26 (0,6) 6,05 (0,5) 6,22 (0,1) 6,22 (0,5) x (0,4) x (1,1)
Renz Henrik x (0,6) 4,14 (-0,2) 6,07 (0,2) x (0,0) x (0,0) 6,20 (0,3)
Conabel Caleb 5,97 (0,9) x (0,7) 5,95 (0,8) 5,91 (0,7) 5,05 (0,3) 6,19 (0,8)
Chidison Favour 6,01 (0,1) 5,68 (-0,3) 5,65 (0,4) 3,52 (1,0) 5,75 (0,5) 5,71 (2,0)
Nilsson Otto 5,98 (0,6) 5,85 (0,3) 5,70 (0,7) x (0,0) x (0,3) x (0,0)
Karlström Kiran 5,92 (0,3) x (0,5) 5,81 (1,0) x (0,7) x (0,6) x (0,8)
Soenarso Bimo 5,05 (0,7) 5,91 (0,8) 5,53 (0,2) () () ()
Rolfö Erik 5,90 (0,5) 5,63 (0,2) x (0,0) () () ()
Rosquist Larsson Max 5,16 (0,3) x (0,0) 5,90 (0,1) () () ()
Lernebo Imran 5,62 (0,1) 5,75 (0,7) 5,76 (1,1) () () ()
Weidenholm Oskar 1,91 (0,9) 5,70 (0,9) 5,49 (0,1) () () ()
Palmér Leonard 5,35 (0,0) 5,43 (-0,6) 5,55 (0,3) () () ()
Nilsson Lukas 5,50 (0,4) 3,10 (0,9) 5,23 (0,7) () () ()
Duvert Theodor 5,49 (1,1) 5,35 (0,0,) 5,22 (0,6) () () ()
Wirunpan Moi 5,39 (-0,3) 5,19 (0,0) x (-1,0) () () ()
Helamb Hampus x (0,6) 5,36 (1,0) x (0,2) () () ()
Gunnarsson Gabriel x (0,7) 4,98 (1,0) 5,03 (-0,8) () () ()
Hejdenberg Isak x (0,1) 1,07 (0,1) 2,95 (0,8) () () ()

P15 Tresteg Final 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat Vind
1 af Forselles Carl -01 Hellas Friidrott 14,07 0,3
2 Jones Thomas -01 Kyrkhults SK 13,73 0,0
3 Chidison Favour -01 Ullevi FK 13,19 0,0
4 Hugosson Rasmus -01 KFUM Örebro 12,99 0,1
5 Weidenholm Oskar -01 Mölndals AIK 12,56 0,0
6 Hejdenberg Isak -01 Örgryte IS 12,39 0,0
7 Manne Melker -01 Ullevi FK 11,96 0,0
8 Rosquist Larsson Max -01 Lomma FIK 11,66 0,0
9 Olsson Lukas -01 Upsala IF 11,40 0,1
1 2 3 4 5 6
af Forselles Carl 13,25 (0,1) 13,99 (0,1) --- (-) 13,63 (-0,1) --- (-) 14,07 (0,3)
Jones Thomas x (0,2) 13,49 (-0,5) 13,73 (0,0) --- (-) 13,69 (0,3) --- (-)
Chidison Favour 12,49 (0,3) 12,88 (-0,5) 13,19 (0,0) 12,73 (0,0) 12,75 (0,0) 13,06 (-0,7)
Hugosson Rasmus 12,99 (0,1) x (-1,2) 12,50 (0,0) 12,99 (0,2) 10,63 (0,1) --- (-)
Weidenholm Oskar 12,12 (-1,5) 12,56 (0,0) 12,45 (-0,9) x (0,0) 11,60 (0,0) 12,54 (0,0)
Hejdenberg Isak x (0,0) 12,12 (0,0) 12,15 (0,0) 12,39 (0,0) x (0,0) 12,39 (0,2)
Manne Melker 11,91 (0,4) 11,68 (0,0) x (0,0) 11,89 (0,0) x (0,0) 11,96 (0,0)
Rosquist Larsson Max x (0,0) 11,27 (-0,7) 11,66 (0,0) 11,34 (0,0) 11,41 (0,0) 10,76 (0,0)
Olsson Lukas x (0,0) x (0,0) 11,40 (0,1) --- (-) --- (-) --- (-)

P15 Kula Final 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Milenkovic Danijel -01 FIF Gnistan 16,07
2 Bengtsson Erik -01 MAI 14,67
3 Wisen Victor -01 Upsala IF 14,30
4 Sörmander Filip -01 IK Sisu 13,76
5 Lilius Johannes -01 Huddinge AIS 13,63
6 Mägi Theorin Arvid -01 IF Kville 13,52
7 Tinglöf Benjamin -01 Ärla IF 13,14
8 Lanndalen Wiliam -01 IK Ymer 12,43
9 Östman Arvid -01 Sundsvalls FI 11,85
10 Neilsen Sebastian -01 IF Kronan 11,71
11 Duvert Theodor -01 IFK Märsta 11,03
1 2 3 4 5 6
Milenkovic Danijel 14,40 15,56 15,47 16,07 x 15,33
Bengtsson Erik 14,08 13,80 14,53 14,67 14,51 14,28
Wisen Victor 14,23 14,14 x 13,99 x 14,30
Sörmander Filip 13,18 x 12,58 13,76 12,82 13,39
Lilius Johannes 11,88 12,41 13,23 13,63 13,54 13,03
Mägi Theorin Arvid 12,18 x 13,52 x x x
Tinglöf Benjamin 12,48 12,93 12,49 13,08 13,14 12,55
Lanndalen Wiliam 12,14 12,26 12,43 12,20 12,31 ---
Östman Arvid x 11,85 11,66 --- --- ---
Neilsen Sebastian 10,72 11,71 11,05 --- --- ---
Duvert Theodor 11,03 x x --- --- ---

P15 Diskus Final 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Mägi Theorin Arvid -01 IF Kville 51,61
2 Lilius Johannes -01 Huddinge AIS 48,73
3 Milenkovic Danijel -01 FIF Gnistan 47,28
4 Bengtsson Erik -01 MAI 45,90
5 Wisen Victor -01 Upsala IF 44,45
6 Holm Emil -01 Råby-Rekarne FI 43,48
7 Sörmander Filip -01 IK Sisu 42,37
8 Lanndalen Wiliam -01 IK Ymer 41,37
9 Holm Emil -01 Turebergs FK 40,55
10 Chidison Favour -01 Ullevi FK 36,24
11 Hedin Carl -01 Eksjö Södra IK 34,88
12 Duvert Theodor -01 IFK Märsta 31,34
13 Fogelberg Adam -01 Hammarby IF FI 29,71
14 Bolin Lucas -01 Ik Bergaström 29,44
1 2 3 4 5 6
Mägi Theorin Arvid --- 51,61 --- --- --- ---
Lilius Johannes 48,73 45,79 43,09 40,54 46,81 46,64
Milenkovic Danijel 43,25 42,86 --- --- --- 47,28
Bengtsson Erik --- 36,03 45,90 --- --- 44,68
Wisen Victor 43,55 --- 44,45 --- --- 42,82
Holm Emil --- --- 43,48 36,70 --- 42,90
Sörmander Filip 42,37 42,05 --- --- --- 40,44
Lanndalen Wiliam 41,37 --- --- --- --- ---
Holm Emil 39,80 39,79 40,55 o o o
Chidison Favour --- 31,58 36,24 o o ---
Hedin Carl 29,91 --- 34,88 o o o
Duvert Theodor --- 31,34 --- o o o
Fogelberg Adam --- 29,71 28,78 o o o
Bolin Lucas 29,44 --- 24,10 o o o

P15 Slägga Final 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Lanndalen Wiliam -01 IK Ymer 51,83
2 Holm Emil -01 Råby-Rekarne FI 46,98
3 Milenkovic Danijel -01 FIF Gnistan 45,24
4 Lilius Johannes -01 Huddinge AIS 44,71
5 Wisen Victor -01 Upsala IF 36,07
1 2 3 4 5 6
Lanndalen Wiliam 45,16 x 51,83 x x x
Holm Emil 46,51 x 46,72 x 46,98 45,34
Milenkovic Danijel 44,86 x x x x 45,24
Lilius Johannes x x x 44,71 43,72 x
Wisen Victor x 36,07 x x x x

P15 Spjut Final 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Lanndalen Wiliam -01 IK Ymer 52,40
2 Hagman Pontus -01 Linköpings GIF 47,93
3 Nilsson Otto -01 IK Sisu 46,57
4 Grönlund Jakob -01 Sollefteå GIF 45,88
5 Lundqvist Pontus -01 Sundsvalls FI 45,49
6 Duvert Theodor -01 IFK Märsta 43,78
7 Bolin Lucas -01 Ik Bergaström 40,07
8 Karlström Kiran -01 Hellas Friidrott 36,98
9 Soenarso Bimo -01 MAI 36,89
10 Johansson Alex -01 Turebergs FK 34,80
11 Johansson Leon -01 Hammarby IF FI 32,74
12 Holm Emil -01 Råby-Rekarne FI 30,91
13 Neilsen Sebastian -01 IF Kronan 26,20
1 2 3 4 5 6
Lanndalen Wiliam 49,15 52,40 47,65 47,56 x 48,68
Hagman Pontus x 47,93 x 43,74 45,96 45,89
Nilsson Otto 40,98 38,76 37,99 40,15 38,95 46,57
Grönlund Jakob 42,43 x 41,04 x 45,88 41,76
Lundqvist Pontus x 34,66 45,23 44,38 42,87 45,49
Duvert Theodor 43,19 41,68 43,78 42,59 x 41,76
Bolin Lucas 36,44 37,46 33,66 40,07 x 37,95
Karlström Kiran 33,41 36,98 35,11 x --- ---
Soenarso Bimo 35,11 36,89 x --- --- ---
Johansson Alex x x 34,80 --- --- ---
Johansson Leon 32,74 27,24 31,02 --- --- ---
Holm Emil 30,91 x x --- --- ---
Neilsen Sebastian x 26,20 x --- --- ---

F15 80 m Försök 1 Vind: -0,1 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Kjellergren Kajsa -01 IFK Halmstad 10,29 Q
2 Rosenqvist Wilma -01 MAI 10,58 Q
3 Richmore Angel -01 MAI 10,82
4 Jacobsson Nina -01 Sundsvalls FI 10,99
5 Mattson Klara -01 Örgryte IS 11,08
6 Angelin Sophia -01 MAI 11,50

F15 80 m Försök 2 Vind: 1,4 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Eklundh Moa -01 KFUM Örebro 10,26 Q
2 Lindvall Siri -01 Hammarby IF FI 10,44 Q
3 Karlsson Sarah -01 Huddinge AIS 10,56 q
4 Lindé Hanna -01 Hammarby IF FI 10,69 q
5 Simonsson Moa -01 MAI 11,03
Österling Strömstedt Olivia -01 IF Göta dnf

F15 80 m Försök 3 Vind: 1,5 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Gassama Sira -01 Hammarby IF FI 10,20 Q
2 Capobianco Emily -01 KFUM Örebro 10,38 Q
3 Oware Samantha -01 MAI 10,54 q
4 Östklint Stina -01 Hovslätts IK 10,61 q
5 Edwardsson Anna -01 Mölndals AIK 10,97
6 Karlsson Maja -01 IF Göta 11,80

F15 80 m Försök 4 Vind: 1,4 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Jansson Fanny -01 IFK Sunne fri 10,45 Q
2 Wennersten Julia -01 IK Ymer 10,57 Q
3 Johnsson Sandra -01 Örgryte IS 10,77
4 Nolemo Klara -01 Gefle IF 10,91
5 Olgrim Stina -01 KA 2 IF 11,21
6 Lundmark Malin -01 IF Göta 11,74

F15 80 m Försök 5 Vind: 1,4 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Sivert Filippa -01 Öresund FK 10,13 Q
2 Boqvist Felicia -01 Rydö ASK 10,43 Q
3 Lindberg My -01 Hammarby IF FI 10,72
4 Enlund Hanna -01 Spårvägens FK 10,90
5 Heldt-Cassel Alice -01 Ludvika FFI 10,98
6 Ericsson Kajsa -01 MAI 11,18

F15 80 m Försök 6 Vind: 0,6 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Gustavsson Stina -01 Hammarby IF FI 10,09 Q
2 Pousette Fannie -01 Gefle IF 10,48 Q
3 Andersson Linnéa -01 Båstads GoIF 10,65 q
4 Lindberg Cornelia -01 Lerum Friidrott 10,67 q
5 Persson Malin -01 IFK Lund 10,83
6 Rotevatn Kira -01 IF Göta 11,68

F15 80 m Semifinal 1 Vind: 1,5 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Gassama Sira -01 Hammarby IF FI 10,14 Q
2 Eklundh Moa -01 KFUM Örebro 10,17 q
3 Lindvall Siri -01 Hammarby IF FI 10,44
4 Pousette Fannie -01 Gefle IF 10,51
5 Östklint Stina -01 Hovslätts IK 10,58
6 Andersson Linnéa -01 Båstads GoIF 10,64

F15 80 m Semifinal 2 Vind: 2 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Gustavsson Stina -01 Hammarby IF FI 9,98 Q
2 Jansson Fanny -01 IFK Sunne fri 10,31
3 Capobianco Emily -01 KFUM Örebro 10,45
4 Oware Samantha -01 MAI 10,53
5 Lindé Hanna -01 Hammarby IF FI 10,62
6 Rosenqvist Wilma -01 MAI 10,63

F15 80 m Semifinal 3 Vind: 0,7 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Kjellergren Kajsa -01 IFK Halmstad 10,05 Q
2 Sivert Filippa -01 Öresund FK 10,06 q
3 Boqvist Felicia -01 Rydö ASK 10,27 q
4 Wennersten Julia -01 IK Ymer 10,48
5 Karlsson Sarah -01 Huddinge AIS 10,53
6 Lindberg Cornelia -01 Lerum Friidrott 10,63

F15 80 m Final Vind: 1,5 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Gustavsson Stina -01 Hammarby IF FI 9,86
2 Kjellergren Kajsa -01 IFK Halmstad 10,09
3 Sivert Filippa -01 Öresund FK 10,21
4 Gassama Sira -01 Hammarby IF FI 10,25
5 Eklundh Moa -01 KFUM Örebro 10,26
6 Boqvist Felicia -01 Rydö ASK 10,34

F15 300 m Försök 1 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 De Coninck Gael -01 Sävedalens AIK 41,52 Q
2 Nielsen Julia -01 Sävedalens AIK 43,27
3 Enlund Hanna -01 Spårvägens FK 43,39
4 Ström Vendela -01 Gefle IF 44,59
5 Darrell Ella -01 Lerum Friidrott 44,77

F15 300 m Försök 2 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Bivstedt Lovisa -01 Hässelby SK 41,30 Q
2 Mancuso Melina -01 Västerås FIK 42,87
3 Norrby-Rydin Felicia -01 IK Ymer 44,61
4 Gullberg Alexandra -01 Sävedalens AIK 45,23
5 Mattson Klara -01 Örgryte IS 46,20

F15 300 m Försök 3 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Boqvist Felicia -01 Rydö ASK 41,24 Q
2 Lindé Hanna -01 Hammarby IF FI 41,82 q
3 Borrman Linnea -01 Strömstads IF 42,27 q
4 Persson Malin -01 IFK Lund 44,86
5 Vallin Ebba -01 Sundsvalls FI 46,23
6 Danarp Emma -01 Västerås FIK 46,51

F15 300 m Försök 4 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Lindberg Hilda -01 Västerås FIK 42,20 Q
2 Johnsson Sandra -01 Örgryte IS 42,86
3 Nielsen Wilma -01 Sävedalens AIK 43,58
4 Heldt-Cassel Alice -01 Ludvika FFI 43,95
5 Pihl Linnéa -01 Lerum Friidrott 44,62

F15 300 m Final 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Boqvist Felicia -01 Rydö ASK 40,48
2 Bivstedt Lovisa -01 Hässelby SK 40,48
3 De Coninck Gael -01 Sävedalens AIK 41,03
4 Lindé Hanna -01 Hammarby IF FI 41,61
5 Lindberg Hilda -01 Västerås FIK 41,71
6 Borrman Linnea -01 Strömstads IF 42,38

F15 800 m Försök 1 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Lindberg Hilda -01 Västerås FIK 2.21,23 Q
2 Skoglund Lovisa -01 Höörs IS 2.21,25 Q
3 Gullberg Alexandra -01 Sävedalens AIK 2.21,79 q
4 Nielsen Wilma -01 Sävedalens AIK 2.22,68
5 Hmmarqvist Mathilda -01 IF Kville 2.31,26
6 Gustavsson Liva -01 Spårvägens FK 2.33,64

F15 800 m Försök 2 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 De Coninck Gael -01 Sävedalens AIK 2.21,77 Q
2 Ivehammar Amanda -01 Linköpings GIF 2.21,88 Q
3 Sund Maja -01 Turebergs FK 2.25,68
4 Nielsen Julia -01 Sävedalens AIK 2.27,56
5 Björkman Wilma -01 IFK Mora 2.29,61
6 Danarp Emma -01 Västerås FIK 2.30,20

F15 800 m Försök 3 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Bivstedt Lovisa -01 Hässelby SK 2.18,92 Q
2 Berglin Ebba -01 KA 2 IF 2.19,42 Q
3 Rugland Nadja -01 Kalmar SK 2.20,79 q
4 Sjöberg Vera -01 Spårvägens FK 2.23,83
5 Thörjesson Almida -01 Kyrkhults SK 2.24,71

F15 800 m Final 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Bivstedt Lovisa -01 Hässelby SK 2.12,27
2 De Coninck Gael -01 Sävedalens AIK 2.13,46
3 Lindberg Hilda -01 Västerås FIK 2.15,68
4 Skoglund Lovisa -01 Höörs IS 2.17,39
5 Ivehammar Amanda -01 Linköpings GIF 2.19,42
6 Berglin Ebba -01 KA 2 IF 2.19,49
7 Gullberg Alexandra -01 Sävedalens AIK 2.20,99
8 Rugland Nadja -01 Kalmar SK 2.28,45

F15 2 000 m Final 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 De Coninck Gael -01 Sävedalens AIK 6.26,94
2 Wallenius Elsa -01 Västerås FIK 6.35,66
3 Thörjesson Almida -01 Kyrkhults SK 6.46,90
4 Nygren Freja -01 Gefle IF 7.03,65
5 Bångman Tilde -01 Trångsvikens IF 7.05,23
6 Ivehammar Amanda -01 Linköpings GIF 7.16,95
7 Sten Kajsa -01 Hässelby SK 7.29,44
Arnhult Julia -01 IFK Lidingö friidrott dns

F15 1 500 m Hinder Final 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Aurell Ellinor -01 Ängelholms IF 5.01,47
2 Wallenius Elsa -01 Västerås FIK 5.01,49
3 Thörjesson Almida -01 Kyrkhults SK 5.13,77
4 Ivehammar Amanda -01 Linköpings GIF 5.19,59
5 Berglin Ebba -01 KA 2 IF 5.22,41
6 Bångman Tilde -01 Trångsvikens IF 5.34,18
7 Rugland Nadja -01 Kalmar SK 5.57,04
8 Gustavsson Liva -01 Spårvägens FK 6.08,73

F15 80 m Häck Försök 1 Vind: -0,4 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Johansson Tilde -01 Falkenbergs IK 11,78 Q
2 Andersdotter Freja -01 KA 2 IF 12,62 q
3 Overgaard Sofia -01 IF Kville 12,90
4 Söderström Filippa -01 Göteborgs KIK 13,19
5 Vallin Ebba -01 Sundsvalls FI 13,30
6 Lindberg Cornelia -01 Lerum Friidrott 13,34

F15 80 m Häck Försök 2 Vind: 1,9 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Gustavsson Stina -01 Hammarby IF FI 11,69 Q
2 Lindberg My -01 Hammarby IF FI 12,20 q
3 Jacobsson Nina -01 Sundsvalls FI 12,42 q
4 Eklundh Moa -01 KFUM Örebro 12,80
5 Östklint Stina -01 Hovslätts IK 12,98

F15 80 m Häck Försök 3 Vind: -1,2 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Wennersten Julia -01 IK Ymer 12,15 Q
2 Boden Jelena -01 Skellefteå AIK FIK 13,24
3 Tewelde Feben -01 Järvsö IF 13,30
4 Kilvik Alfrida -01 IF Kville 13,53
5 Barasciutti Amanda -01 Hässelby SK 13,89
6 Olgrim Stina -01 KA 2 IF 15,30

F15 80 m Häck Final Vind: 3,4 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Gustavsson Stina -01 Hammarby IF FI 11,06
2 Johansson Tilde -01 Falkenbergs IK 11,25
3 Wennersten Julia -01 IK Ymer 11,63
4 Jacobsson Nina -01 Sundsvalls FI 12,27
Andersdotter Freja -01 KA 2 IF dns
Lindberg My -01 Hammarby IF FI dns

F15 300 m Häck Försök 1 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Aurell Ellinor -01 Ängelholms IF 45,79 Q
2 Berglin Ebba -01 KA 2 IF 47,60 q
3 Rydensjö Angelina -01 Ärla IF 49,48
4 Vallin Ebba -01 Sundsvalls FI 49,86
5 Larsen Ella -01 IFK Göteborg 50,94

F15 300 m Häck Försök 2 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Larsson Caroline -01 Vallentuna FK 46,42 Q
2 Darrell Ella -01 Lerum Friidrott 47,84
3 Pihl Linnéa -01 Lerum Friidrott 49,15
4 Östklint Stina -01 Hovslätts IK 49,56
Finney Nilsson Amanda -01 Täby IS dnf

F15 300 m Häck Försök 3 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Johansson Tilde -01 Falkenbergs IK 44,77 Q
2 Hausmann Isa -01 Hammarby IF FI 48,20
3 Overgaard Sofia -01 IF Kville 48,46
4 Gustafson Melina -01 Spårvägens FK 49,41
5 Norrby-Rydin Felicia -01 IK Ymer 50,93

F15 300 m Häck Försök 4 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Böhnke Cornelia -01 Huddinge AIS 46,86 Q
2 Björkman Wilma -01 IFK Mora 47,07 q
3 Sund Maja -01 Turebergs FK 49,02
4 Söderström Filippa -01 Göteborgs KIK 50,51
5 Kapell Tilda -01 Hammarby IF FI 51,34

F15 300 m Häck Final 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Johansson Tilde -01 Falkenbergs IK 44,26
2 Aurell Ellinor -01 Ängelholms IF 45,74
3 Larsson Caroline -01 Vallentuna FK 46,25
4 Böhnke Cornelia -01 Huddinge AIS 47,19
5 Björkman Wilma -01 IFK Mora 47,61
6 Berglin Ebba -01 KA 2 IF 48,46

F15 Höjdhopp Kval 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Kval
1 Lindestam Jeanne -01 Danderyds SK 1,55 q
1 Pettersson Emmy -01 Katrineholms SK 1,55 q
1 Cronstedt Helena -01 MAI 1,55 q
1 Lindholm Lovisa -01 Linköpings GIF 1,55 Q
1 Rådbo Klara -01 Hammarby IF FI 1,55 q
6 Hausmann Isa -01 Hammarby IF FI 1,55 q
7 Nolemo Klara -01 Gefle IF 1,55 q
8 Nilsson Amanda -01 KFUM Arvika Friidrott 1,55 q
9 Pettersson Alva -01 Skellefteå AIK FIK 1,55 q
10 Borrman Linnea -01 Strömstads IF 1,52 q
10 Bergman Elina -01 Brattås CK 1,52 q
12 Hårrskog Elsa -01 IFK Mora 1,52 q
12 Engblom Kajsa -01 Huddinge AIS 1,52 q
13 Tewelde Feben -01 Järvsö IF 1,52
14 Blomgren Ellen -01 KA 2 IF 1,48
14 Malmros Nelly -01 Båstads GoIF 1,48
14 Österling Strömstedt Olivia -01 IF Göta 1,48
17 Olsson Irmelin -01 Österhaninge IF 1,48
18 Gedin Mea -01 MAI 1,48
18 Björkman Wilma -01 IFK Mora 1,48
20 Klasson Alexandra -01 Habo IF 1,44
20 White Ellen -01 IFK Lund 1,44
22 Karlsson Maja -01 IF Göta 1,38
1,43 1,48 1,52 1,56 1,59 1,62 1,64 1,66
Pettersson Emmy - - o o o o
Cronstedt Helena - - - o o o
Lindestam Jeanne - - - o o o
Rådbo Klara - - - - o o
Lindholm Lovisa - - - - o o
Hausmann Isa - o - xo xo o
Nolemo Klara - - - o o xo
Nilsson Amanda - - o o xo xo
Pettersson Alva - - - o o xxo
Borrman Linnea - - o o o xxx
Bergman Elina - - - o o xxx
Engblom Kajsa - - - o xo xxx
Hårrskog Elsa - o o o xo xxx
Tewelde Feben - o xo xo xxo xxx
Malmros Nelly - - o o xxx
Österling Strömstedt Olivia - o o o xxx
Blomgren Ellen - o o o xxx
Olsson Irmelin - o xxo o xxx
Björkman Wilma - - o xxo xxx
Gedin Mea - - o xxo xxx
Klasson Alexandra - - o xxx
White Ellen - - o xxx
Karlsson Maja o o xxx

F15 Höjdhopp Final 16-08-06
Plac Namn Förening/Land Resultat
1 Rådbo Klara -01 Hammarby IF FI 1,66
2 Nolemo Klara -01 Gefle IF 1,64
3 Cronstedt Helena -01 MAI 1,62
4 Bergman Elina -01 Brattås CK 1,59
5 Lindholm Lovisa -01 Linköpings GIF 1,59
6 Lindestam Jeanne -01 Danderyds SK 1,59
7 Pettersson Emmy -01 Katrineholms SK 1,59
8 Nilsson Amanda -01 KFUM Arvika Friidrott 1,59
9 Engblom Kajsa -01 Huddinge AIS 1,52
10 Hausmann Isa -01 Hammarby IF FI 1,56
11 Borrman Linnea -01 Strömstads IF 1,56
12 Pettersson Alva -01 Skellefteå AIK FIK 1,48
13 Hårrskog Elsa -01 IFK Mora 1,48
1,43 1,48 1,52 1,56 1,59 1,62 1,64 1,66
Rådbo Klara - - o xo o o o xxo
Nolemo Klara - o o o o o o xxx
Cronstedt Helena - o o o xo xxo xxx
Bergman Elina - o o o o xxx
Lindholm Lovisa - xo o o o xxx
Lindestam Jeanne - o o o xxo xxx
Pettersson Emmy o o o xo xxo xxx
Nilsson Amanda - o o xxo xxo xxx
Engblom Kajsa - o xxo xxx
Hausmann Isa - o xo o xxx
Borrman Linnea o o o xo xxx
Pettersson Alva - o xxx
Hårrskog Elsa o xo xxx

F15 Stavhopp Final 16-08-07
Plac Namn Förening/Land Resultat
Olsson Anja -01 MAI
Finney Nilsson Amanda -01 Täby IS
Andersdotter Freja -01 KA 2 IF
Darrell Ella -01 Lerum Friidrott
Sundin Alva -01 Täby IS
Hager Ebba -01 Lerum Friidrott
Bökmark Ronja -01 Lerum Friidrott
Hausmann Isa -01 Hammarby IF FI
Pihl Linnéa -01 Lerum Friidrott
Eriksson Alma -01 IK Ymer
Kapell Tilda -01 Hammarby IF FI
Lindholm Maria -01 Linköpings GIF
Alvero Sandra -01 Habo IF
Östklint Stina -01 Hovslätts IK
Jönsson Gabriella -01 IFK Helsingborg
Hellqvist Elin -01 Sävedalens AIK

F15 Längd Kval 1 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Vind Kval
1 Johansson Tilde -01 Falkenbergs IK 5,62 0,0 Q
2 Rådbo Klara -01 Hammarby IF FI 5,47 0,6 Q
3 Pettersson Alva -01 Skellefteå AIK FIK 5,44 0,0 Q
4 Tewelde Feben -01 Järvsö IF 5,17 0,0 Q
5 Lindberg My -01 Hammarby IF FI 5,16 0,2 Q
6 Ekman Mikaela -01 Täby IS 5,02 1,0
7 Carlsson Thelma -01 Klippans FK 4,93 0,1
8 Getahun Elisabeth -01 Hellas Friidrott 4,85 1,0
9 Ström Vendela -01 Gefle IF 4,85 0,0
10 Stenbeck Hanna -01 Täby IS 4,84 1,3
11 Honnér Tindra -01 Örgryte IS 4,71 1,5
12 Richmore Angel -01 MAI 4,71 0,8
13 Edwardsson Anna -01 Mölndals AIK 4,60 1,5
14 Cronstedt Helena -01 MAI 4,56 0,7
15 Barasciutti Amanda -01 Hässelby SK 4,36 1,3
16 Hårrskog Elsa -01 IFK Mora 4,36 0,3
17 Thimstrand Lynn V -01 Sundsvalls FI 4,34 0,9
18 Rotevatn Kira -01 IF Göta 3,94 1,0
Ericsson Kajsa -01 MAI u.g.r.
1 2 3
Johansson Tilde 5,62 (0,0) --- (-) --- (-)
Rådbo Klara 5,47 (0,6) --- (-) --- (-)
Pettersson Alva x (0,7) 5,44 (0,0) --- (-)
Tewelde Feben 5,12 (0,0) 5,17 (0,0) --- (-)
Lindberg My x (0,2) x (0,7) 5,16 (0,2)
Ekman Mikaela 4,63 (0,8) 4,88 (0,0) 5,02 (1,0)
Carlsson Thelma 4,76 (1,0) 4,56 (0,0) 4,93 (0,1)
Getahun Elisabeth 4,85 (1,0) 4,49 (0,0) 4,82 (0,1)
Ström Vendela 4,65 (0,0) 4,72 (0,3) 4,85 (0,0)
Stenbeck Hanna 4,84 (1,3) 1,84 (1,9) --- (-)
Honnér Tindra x (0,1) 4,71 (1,5) 4,67 (1,3)
Richmore Angel x (1,1) x (0,8) 4,71 (0,8)
Edwardsson Anna 4,60 (1,5) 4,22 (0,0) 4,50 (0,1)
Cronstedt Helena 4,56 (0,7) x (0,9) x (2,1)
Barasciutti Amanda 4,33 (0,0) 4,36 (1,3) x (1,0)
Hårrskog Elsa x (0,9) 4,25 (0,0) 4,36 (0,3)
Thimstrand Lynn V 4,34 (0,9) 4,26 (0,9) 4,32 (0,6)
Rotevatn Kira 3,91 (0,0) 3,84 (0,8) 3,94 (1,0)
Ericsson Kajsa x (0,2) x (0,7) x (1,0)

F15 Längd Kval 2 16-08-05
Plac Namn Förening/Land Resultat Vind Kval
1 Capobianco Emily -01 KFUM Örebro 5,37 1,7 Q
2 Jansson Fanny -01 IFK Sunne fri 5,30 0,1 Q
2 Andersdotter Freja -01 KA 2 IF 5,30 0,2 Q
4 Olsson Anja -01 MAI 5,22 0,0 Q
5 Andersson Linnéa -01 Båstads GoIF 5,19 0,5 Q
6 Gassama Sira -01 Hammarby IF FI 5,12 0,2 q
7 Magnusson Ebba -01 IFK Göteborg 5,11 0,0 q
8 Johnsson Sandra -01 Örgryte IS 5,08 0,6
9 Ulegård Lovisa -01 Västerås FIK 5,03 0,0
10 Hager Ebba -01 Lerum Friidrott 5,01 1,0
11 Lindvall Siri -01 Hammarby IF FI 4,93 0,1
12 Nygren Freja -01 Gefle IF 4,91 1,6
13 Lindberg Cornelia -01 Lerum Friidrott 4,81 1,1
14 Rosenqvist Wilma -01 MAI 4,60 1,6
15 Angelin Sophia -01 MAI 4,58 0,1
16 Falck Hanna -01 KA 2 IF 4,56 0,4
17 Karlsson Maja -01 IF Göta 4,44 1,3
18 Olgrim Stina -01 KA 2 IF 4,31 0,0
1 2 3
Capobianco Emily 5,37 (1,7) --- (-) --- (-)
Jansson Fanny 5,30 (0,1) --- (-) --- (-)
Andersdotter Freja 5,30 (0,2) --- (-) --- (-)
Olsson Anja 5,14 (0,1) 5,22 (0,0) --- (-)
Andersson Linnéa 5,19 (0,5) --- (-) --- (-)
Gassama Sira x (0,6) 4,90 (0,1) 5,12 (0,2)
Magnusson Ebba 4,98 (2,1) 4,71 (1,5) 5,11 (0,0)
Johnsson Sandra 4,96 (1,2) 4,88 (1,4) 5,08 (0,6)
Ulegård Lovisa 5,03 (0,0) 4,92 (0,0) x (1,8)
Hager Ebba 3,02 (0,0) 3,41 (1,7) 5,01 (1,0)
Lindvall Siri 4,93 (0,1) 4,82 (1,3) 4,63 (0,1)
Nygren Freja 4,91 (1,6) 4,80 (0,1) 4,86 (1,0)
Lindberg Cornelia 4,74 (-1,3) 4,69 (0,2) 4,81 (1,1)
Rosenqvist Wilma x (0,1) 4,60 (1,6) x (0,0)
Angelin Sophia 4,49 (0,7) 4,58 (0,1) --- (-)
Falck Hanna 4,56 (0,4) 4,43 (0,0) x (1,5)